Adobe, Firefly’ın Yapay Zekâsını Photoshop’a Getiriyor

Photoshop, kullanıcıların Firefly tarafından oluşturulan arka planlarla görselleri sınırların ötesine genişletmelerine ve görsellere nesne eklemek için yapay zekâ kullanmalarına olanak tanıyan bir dizi Firefly tabanlı özelliğin eklenmesiyle üretken yapay zekâya kavuşuyor.

Özellikler, şimdilik sadece Photoshop’un beta sürümünde mevcut olacak. Adobe ayrıca bu özelliklerden bazılarını web üzerindeki Firefly beta kullanıcılarına da sunuyor.

Buradaki güzel nokta, bu entegrasyonun Photoshop kullanıcılarının Firefly’ın oluşturmasını istedikleri görüntü veya nesne türünü tanımlamak için doğal dil metin istemlerini kullanmalarına izin vermesi. Tüm üretken yapay zekâ araçlarında olduğu gibi sonuçlar, zaman zaman tahmin edilemez olabiliyor. Adobe, varsayılan olarak kullanıcılara her komut istemi için üç varyasyon sunacak ancak Firefly web uygulamasının aksine, belirli bir sonuç üzerinde benzer varyasyonları görmek için bunlardan birini tekrarlama seçeneği şu anda bulunmuyor.

Tüm bunları yapmak için Photoshop, Firefly’a bir görüntünün tamamını değil bazı kısımlarını gönderiyor ancak şirket, bu konuda da denemeler yapıyor ve sonuçlar için yeni bir katman oluşturuyor.

Firefly’ın Adobe Stock’ta bulunan fotoğraflar üzerinde eğitildiği göz önüne alındığında, özellikle manzaralarda başarılı olması şaşırtıcı olmayabilir. Çoğu üretken görüntü oluşturucuda olduğu gibi Firefly da metin konusunda zorlanıyor.

Adobe ayrıca modelin güvenli sonuçlar vermesini güvence altına alıyor. Bu, kısmen kullanılan eğitim setinden kaynaklanıyor ancak Adobe bunun yanı sıra ek güvenlik önlemleri de uyguluyor.

Tüm Firefly görüntülerinde olduğu gibi Adobe, İçerik Kimlik Bilgilerini bu yapay zekâ tabanlı özellikleri kullanan görüntülere otomatik olarak uygulayacak. Bu özelliklerin birçoğu Lightroom’da da oldukça kullanışlı olacak.

Derleyen: Nazlı Koyuncu

Bir cevap yazın