//

Tiktoker’lar, Uygulamayı Yasaklayan Montana’ya Dava Açıyor

Montana’nın TikTok’u yasaklamasının ardından eyaletteki TikTok içerik üreticileri olan bazı TikToker’lar, bu yasakla mücadele etmek için dava açmaya karar verdi.

Geçtiğimiz hafta Montana Valisi Greg Gianforte, eyalette TikTok’u yasaklayan bir yasa tasarısı olan SB 419’u imzaladı. Bu yasa, Montana’da TikTok’un devlet cihazlarında kullanımını yasaklayan ve diğer birçok eyaletin ve ülkenin de uyguladığı çok daha az tartışmalı bir kararın ardından çıktı. Yeni yasa, ABD’de bugüne kadar uygulanan en agresif ve acımasız TikTok yasağı niteliği taşıyor. Yasak, mahkeme durdurmadığı sürece 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek.

Bir grup TikTok kullanıcısı, Montana’nın yasağını, eyalet sakinlerinin konuşma paylaşma ve alma forumuna katılmalarına izin vermeyerek Montana’ın Birinci Değişiklik haklarını ihlal ettiğini iddia ederek dava ediyor. Dava ayrıca yasağın eyaletler arası ticareti kısıtladığı için Ticaret maddesini ihlal ettiğini söylüyor. Sonuçta, TikTok’u kullanamıyorsanız TikTok’ta alışveriş ya da satış yapamazsınız.

Davada, “Montana’nın SB 419’da iddia ettiği çıkarlar meşru değildir ve TikTok’a yönelik genel bir yasağı desteklememektedir. Montana’nın ABD’nin dış politikası veya ulusal güvenlik çıkarları olması gerektiğine inandığı şeyleri ilerleten yasalar çıkarma yetkisi yoktur ve Montana, Birinci Değişiklik tarafından korunmasına rağmen, bu forum aracılığıyla paylaşılan bazı konuşmaların tehlikeli olduğu yönündeki algılarına dayanarak tüm bir iletişim forumunu yasaklayamaz. Montana, sakinlerinin TikTok’u görüntülemesini veya TikTok’ta gönderi paylaşmasını, Wall Street Journal’ın sahibi veya yayınladığı fikirler nedeniyle yasaklayabileceğinden daha fazla yasaklayamaz.” ifadeleri yer aldı.

Bu dava yasağa karşı yasal olarak açılan ilk dava olarak görünse de TikTok’u mahkemeye verenlerin sadece bu TikToker’larla kalmayacağı düşünülüyor.

Derleyen: Hatice Bulut

Bir cevap yazın