/

Avrupa, Nisan Ayında Star Wars: Jedi Oynadı

PS5 aylık donanım satışlarında liderliği kaptırmadan yoluna devam ederken, Star Wars Jedi: Survivor Nisan ayında Avrupa’da en çok satan oyun oldu.

GamesIndustry.biz’de yayımlanan GSD verilerine göre oyun 28 Nisan’da piyasaya sürülmüş olmasına rağmen, aylık yazılım satışları listesinde EA’nın ekol oyunu FIFA 23’ün önünde yer aldı.

Araştırma firmasının verileri Avrupa’nın önde gelen pazarlarındaki fiziksel yazılım satışlarını ve önde gelen yayıncıların dijital satışlarını kapsıyor.

Ayrıca Circana’nın bu hafta başında yaptığı açıklamaya göre aksiyon-macera oyunu aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde de Nisan ayının en çok satan oyunu oldu.

Geçtiğimiz ay ABD’de 2 numarada yer alan Dead Island 2, Avrupa’da 3 numarada yer aldı ve Resident Evil 4’ün piyasaya çıktığı mart ayında yaklaşık üçte bir daha az kopya sattı.

Nisan ayının en çok satan 15 oyunundan yedisi ABD’de yeni çıkan oyunlardan olurken, geçen ay Avrupa’da ilk 20 listesine giren tek yeni oyun 19 numarada yer alan Minecraft Legends oldu.

Ayrıca yine nisan ayında Avrupa genelinde toplam 10,4 milyon konsol ve PC oyunu satıldı ve bu rakam bir önceki yıla göre %5,3 düşüş gösteriyor.

Donanım cephesinde ise Almanya ve İngiltere’den gelen verilerin dahil edilmediği haliyle bile, nisan ayında konsol satışları geçen yıla göre neredeyse %58 arttığı gözüküyor. Bu da son birkaç yıldır şirketlerin yaşadığı tedarik sorununun ortadan kalktığına işaret ediyor.

PS5 geçen sene nisan ayına kıyasla %144, Nintendo Switch satışları neredeyse %38 ve Xbox Series X/S satışları %19’un üzerinde artış gösteriyor.

Ancak mart ayına kıyasla nisan ayında Zelda Switch OLED modelinin piyasaya sürülmesinden kaynaklı olarak yalnızca Switch satışları arttı.

Derleyen: Onur Bedek

Bir cevap yazın