Netflix Dizisini Grev Vurdu: Stranger Things’in Çekimleri Durduruldu!

Dizinin senaristleri, cumartesi günü attıkları bir tweet’le “Stranger Things”in çekimlerinin durdurulduğunu duyurdu. Netflix dizisinin beşinci sezon çekimleri, yazarların grevi nedeniyle durduruldu.

Dizinin yazar ekibi, dizinin yaratıcıları ve baş yapımcıları olan Duffer kardeşlerin hayranlarıyla güncellemeleri paylaştığı bir Twitter hesabı yönetiyor. Paylaşılan tweet’te, “Duffer’lar burada. Çekimler başladığında yazmaya ara veremeyiz. Muhteşem oyuncu kadromuz ve ekibimizle prodüksiyona başlamak için heyecanlı olsak da grev sırasında bu mümkün değil. Umarız yakında adil bir anlaşmaya varılır ve hepimiz, işimize geri dönebiliriz. O zamana kadar prodüksiyon durduruldu.” ifadelerine yer verildi.

Televizyon, film ve dijital medya yazarlarını temsil eden Amerika Yazarlar Birliği (WGA), aralarında Netflix, Disney, Apple, NBC Universal ve CBS News’in ana şirketi Paramount’un da bulunduğu önde gelen bazı medya şirketleriyle altı hafta süren başarısız görüşmelerin ardından 2 Mayıs’ta grev çağrısı yaptıklarını açıkladı.

Birliğin, yazarların maaş ve sosyal hakları için yürüttüğü görüşmeler çıkmaza girerken WGA yaptığı açıklamada, yazarları istihdam eden medya şirketlerinin davranışlarının “sendikalı iş gücü içinde esnek bir ekonomi yarattığını ve bu görüşmelerdeki hareketsiz duruşlarının yazarlık mesleğini daha da değersizleştirmeye yönelik bir kararlılığa işaret ettiğini” söyledi.

WGA, yayın hizmetlerinin yazarlar için ekonomik durumu değiştirdiğini ve birçok yapımın daha yüksek bütçelere sahip olmasına rağmen yazarların daha küçük paylar aldığını söylüyor.

Birliğin yazarlarının yaklaşık yarısı, asgari ücret alıyor ve 2018’den bu yana ücretleri enflasyona göre ayarlanmış olarak %14 düştükten sonra birlik bir artış talep ediyor. Birlik, yazarlara ödenen ücretin yılda toplam 429 milyon dolar artırılmasını isterken Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği, buna 86 milyon dolarlık bir artışla karşı çıkıyor.

Yazarlar, 3 Mayıs’ta grev yapmaya başladı ve pek çok programın prodüksiyonu durdu. Pek çok sanatçı, görüşmeler nedeniyle ya da yazarlarla dayanışma amacıyla çalışmayı reddetti. Geçtiğimiz hafta Drew Barrymore, sektördeki yaratıcıları onurlandıran MTV Movie & TV ödüllerinin sunuculuğunu bırakarak grevdeki yazarlarla dayanışma gösterdi. Gösteri devam etti ancak canlı yayımlanmadı.

Derleyen: Ayşegül Erdönmez

Ayşegül Erdönmez

Dijital devrimle birlikte insan ilişkileri, medya ve sosyal yaşamın köklü bir değişime uğradığı yadsınamaz bir gerçek. Yazmaya, araştırmaya, öğrenmeye olan tutkusuyla bu değişim sürecinde doğru ve nitelikli haberleri okuyucuya ulaştırmak için dijitaliyidir'in içinde. Ayşegül 'ün dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sorguladıkça iyidir." oldu.

Bir yanıt yazın