/

Geleceğin Giyim Trendi: Canlı ve Kendi Kendini Onaran Giysiler

Bilimciler, ince ve kök benzeri bazı mantar ipliklerin kendi kendini onaran giysiler olarak kullanılabileceğini keşfetti.

Newcastle Üniversitesi ve Northumbria Üniversitesinden araştırmacılar, testlerinde miselyum adı verilen bir yapıya dönüşebilen ve hif olarak bilinen dallanan filamentlerden bir cilt üretme özelliğine shaip Ganoderma lucidum mantarına odaklandı.

Yayımlanan makalede sonuçlar, miselyum malzemelerinin kuru ve besin maddeleri açısından yetersiz olan oligotrofik ortamlarda hayatta kalabileceğini, iki günlük bir iyileşme döneminden sonra minimum müdahale ile kendi kendini iyileştirmesinin de mümkün olduğunu gösteriyor.

Miselyum bazlı malzemeler, inşaattan tekstile kadar çeşitli alanlarda zaten kullanılıyor. Bununla birlikte bu malzemeleri üretmek için kullanılan süreç, organizmanın kendini yenilemesine yardımcı olan mantar sporları -klamidosporları- öldürme eğiliminde.

Bir sıvı içinde misel, klamidosporlar, karbonhidratlar, proteinler ve diğer besinlerin bir karışımını içeren yeni bir yaklaşım, çıkarılabilen ve kurutulabilen bir derinin büyümesini teşvik etti.

Sonuçlar şu anda bir giysiye dönüştürülemeyecek kadar ince ve hassas. Ancak araştırmacılar, gelecekteki yeniliklerin muhtemelen katmanları birleştirerek veya gliserol içinde plastikleştirerek daha sert bir cilde dönüştürebileceğinden eminler.

En önemlisi, üretim süreci klamidosporları öldürmedi ve bunlar derideki çatlaklar üzerinde taze hifler oluşturmak için yeniden canlandırılabilir.

Malzeme birkaç gün içinde kendini tamir edebildi. (Elsacker, Advanced Functional Materials, 2023)

Ekip ayrıca, içinde klamidospor olmayan Pleurotus ostreatus mantarı ile de bazı çalışmalar yaptı. Bu, aynı şekilde kendi kendini iyileştiremiyordu. Bu da malzemeye yenilenme yeteneği verenin klamidosporlar olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, “Tamamen mantar hücrelerinden oluşan tasarlanmış canlı malzemeler; kendi kendine bir araya gelme, algılama ve kendi kendini iyileştirme gibi işlevsel özelliklerinden dolayı önemli bir potansiyel sunuyor.” ifadelerinde bulundu.

“Bu yenilenebilir mantar miseli malzemesinin mikro ve makro kusurları iyileştirme yeteneği; mobilya, otomotiv koltukları ve moda giyim gibi deri ürünlerinin yerine benzersiz ürün uygulamaları üretilmesi için geleceğe yönelik ilginç olasılıklar açıyor.”

Ancak malzemenin gelecek sezonun ceketine dönüştürülmeden önce yaratılma sürecinin de hızlandırılması ve ölçeklendirilmesi gerekiyor.

Derleyen: Eliz Canyurt

Eliz Canyurt

Keşfetmeye olan tutkusuyla deneyimler elde etmek için fırsatları değerlendiren bir tasarım öğrencisi. Yaratıcılığını ve pozitifliğini her zaman ön planda tutarak öğrenmeye ve gelişmeye ilgili olan Eliz, bu yeni deneyimini ise gündemi yakından takip edebileceği ve kendini yazarlık konusunda geliştirebileceği dijitaliyidir’de sürdürüyor. Eliz’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital geleceği şekillendireceği için iyidir.” oldu.

Bir cevap yazın