MIND Diyeti Beyin Sağlığını İyileştirebilir mi?

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, çeşitli beyin dostu yiyecekleri içeren bir diyetin Alzheimer hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini destekledi.

Mayo Clinic tarafından yapılan araştırmaya göre bu sağlıklı beslenme diyeti, beyin yaşlanmasını 7.5 yıl azaltabiliyor ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürebiliyor.

Bazı yiyecekler, beyin sağlığını iyileştirmeye ve beyin fonksiyonlarını korumaya yardımcı olabilir. “MIND diyeti” adı verilen bir beslenme biçimine bağlı kalmanın, zihinsel hastalıklar da dâhil olmak üzere bilişsel gerileme ve bunama riskinde bir fark yaratabileceğini gösteren bilimsel kanıtlar mevcut.

Araştırmacılar MIND diyetinin, potansiyel olarak zararlı beta-amiloid proteinlerini azaltarak beyne faydalı olabileceğine inanıyorlar.

Beta-amiloid proteinleri, vücutta doğal olarak bulunan proteinlerden. Beyinde birikerek beyin hücreleri arasındaki iletişimi bozabilir ve sonunda beyin hücresi ölümüne yol açan plaklar oluşturabilirler. Araştırmacılara göre beta-amiloid plakları, Alzheimer hastalığının önemli bir nedeni olarak görülmekte.

Diyetisyen ve hasta eğitimcisi olan Angie Murad, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “MIND diyetinde hafızayı güçlendirecek bir beslenme düzeni oluşturmak için iki ayrı yaklaşım olan Akdeniz tipi beslenme ile ‘DASH diyeti (Hipertansiyonu Durdurmaya Yönelik Beslenme)’ bir araya getiriliyor.”

İngilizcede “zihin” anlamına gelen bu beslenme düzeni, beyin fonksiyonunu koruyan yiyeceklerin yenmesini tavsiye ediyor. Özellikle antioksidan gıdaları öneriyor çünkü antioksidanlar, oksidatif stres olarak bilinen ve hücrelere zarar veren yapılara karşı mücadele eder.

Antioksidan özellik taşıyan içeriğe doğal olarak sahip olduğu için zeytinyağının yemeklerde kullanılan temel yağ olması önerilir. Nitekim uzun ömür ile ilişkilendirilen ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerdiği Akdeniz tipi beslenme de zeytinyağı tüketiminin desteklenmesini vurgular.

Özellikle üzerinde durulan bir diğer besin ise antioksidan bakımından zengin çilektir. Diyette, meyve ve sebze yenilmesi önerilmekle birlikte özellikle çilek tüketimi üzerinde durulur.

MIND Diyeti Listesinde Neler Var?

  • Yapraklı yeşillikler
  • Meyveler
  • Fındık
  • Özellikle tahıllı gıdalar
  • Kümes hayvanları
  • Omega-3 bakımından yüksek olan balıklar

MIND Diyetinde Kaçınılması Gereken Yiyecekler Neler?

  • Tereyağı ve margarin
  • Peynir (Haftada bir kez tüketilmesi önerilir.)
  • Kırmızı et
  • Hamur işleri ve tatlılar 

MIND diyetinde yiyeceklerin haftalık ya da günlük olarak tüketilmesi gereken miktarları bellidir. Kilo verme amacı taşımayan bu diyetin bir yaşam biçimi hâline getirilmesi öneriliyor.

Derleyen: Tuğba Akkesen

Tuğba Akkesen

Radyo- televizyon sinema mezunu. Aynı zamanda sosyoloji eğitimine devam ediyor. Gündemi takip etmeyi seviyor. Sosyal medya alanlarında çalıştı. İçerik editörlüğü görevlerinde bulundu. Yeni medya ve gazetecilik eğitimleri aldı. Teknolojinin başlangıç kaydettiği zamanlara doğan bir neslin temsili olarak, dijital medyaya önem veriyor. Tuğba’nın dijitaliyidir için sloganı “Dijital, biz kendimizi her gün geliştirdikçe iyidir”oldu.

Bir yanıt yazın