Meme Kanserinin Tekrarlanması Önlenebilir

Nature Cancer dergisinde yayımlanan araştırmaya göre bilim insanları, meme kanserinin yıllar sonra hastanın vücudunun başka bir yerinde geri dönmesini önleyebilecek bir strateji geliştirdi.

Uzmanların “saatli bomba” olarak nitelendirdiği bu durumda, en yaygın meme kanseri türü olan östrojen reseptörü pozitif (ER+) hastalarının, kanserlerinin tekrarlama ve tedavisi mümkün olmayan tümörler oluşturma riski devam ediyor. Breast Cancer Now tarafından finanse edilen araştırma, bu sürecin yaşlanma sırasında meydana gelen moleküler değişiklikler yoluyla akciğerlerde nasıl gerçekleştiğini ortaya koydu.

Bulgulara göre akciğerlerde bulunan bir proteinin (PDGF-C proteini) artması, uykuda olan kanser hücrelerinin büyümesine ve meme kanserinin tekrarlanmasına neden olabilir. ER + tümörlü farelerle çalışan araştırmacılar, kanser büyümesini etkileyip etkilemeyeceğini görmek için “imatinib” adı verilen mevcut bir ilaçla bu proteini hedef aldılar. Çalışmaya göre her iki grup için de akciğerdeki kanser büyümesi önemli ölçüde azaldı.

Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsünden (ICR) Dr. Frances Turrell: “Yaşlanan akciğer dokusunun bu kanser hücrelerinin yeniden uyanmasını ve tümörlere dönüşmesini nasıl tetikleyebileceğini keşfettik. Daha sonra bu saatli bombaları etkisiz hâle getirmek için potansiyel bir stratejiyi ortaya çıkardık. Şimdi hastaların mevcut imatinib ilacından nasıl faydalanabileceğini daha iyi anlamayı planlıyoruz. Uzun vadede yeniden uyanma mekanizmasını hedef alan daha spesifik tedaviler oluşturmayı amaçlıyoruz.”

Breast Cancer Now’da araştırma destek ve etkileme direktörü olan Dr. Simon Vincent şunları ekledi: “Bu heyecan verici keşif, bizi akciğerde ER+ ikincil meme kanseri gelişimini nasıl yavaşlatabileceğimizi veya durdurabileceğimizi anlamaya bir adım daha yaklaştırıyor. Bu gelişme, bu saatli bomba ile yaşayan binlerce kadına fayda sağlama potansiyeline sahip. Gelecekte daha az sayıda hastanın hastalığın yayıldığı haberini almasını sağlayacağını umuyoruz.”

Derleyen: Deniz Akbulut

Deniz Akbulut

Dijitalleşen dünyanın tadını tuzunu gelenekselliğin özüyle bulmaya çalışan Z kuşağının ilk numunelerinden biri. Sanat, tarih ve evren hakkında araştırma yapmayı ve jenerasyonları bu paydada buluşturmayı gaye edindi. Deniz’in Dijitaliyidir için sloganı ‘dijital anlamak ve anlaşılmak için iyidir’ oldu.

Bir cevap yazın