Beş Gezegenin Gökyüzünde Hizalanacağı Şov için Tarih 28 Mart

Jüpiter, Merkür, Venüs, Uranüs ve Mars gelecek hafta gökyüzünde hizalanmış şekilde görünecek.

Jüpiter, Merkür, Venüs, Uranüs ve Mars gelecek hafta bir hizada görünecek. NASA Bilim insanı Bill Cooke, gezegenlerin 28 Mart’ta gece gökyüzünde hizalanacağını ve bu hizalamanın “çok güzel” görüneceğini söyledi.

Jüpiter, Merkür, Venüs, Uranüs ve Mars; gece gökyüzünde hilal şeklinde olacak ve Ay’ın yakınında görünecek. Bu hizalanmanın, dünyanın her yerinden görünür olması gerekirken onu görüp göremeyeceğiniz nerede olduğunuza bağlı olacaktır. Gezegenleri en iyi şekilde görme şansı için gökyüzünü engelsiz bir şekilde görmeniz gerekecek.

Bu alanda yayın yapan bir derginin kıdemli editörü Rick Fienberg,  “Güneş batana kadar bekleyin, sonra dışarı çıkın ve  gökyüzünün güneşin yeni battığı parlak kısmına alçaktan bakın. Sönük Merkür’ün yanında daha parlak Jüpiter’i göreceksiniz.” dedi.

Fienberg’e göre Venüs gökyüzünde yüksekte ve tespit edilmesi daha kolay olacak. Ancak Venüs’ün yakınında görünecek olan Uranüs, sönük görünecek ve yalnızca dürbününüz varsa görülebilecek. Mars, Ay’ın yakınında ve parlak bir şekilde gözükecek.

Bu olay, gezegenlerin bir çizgide görüneceği gerçek bir gezegen dizilimi değil ama yine de bu olay beş farklı gezegeni aynı anda gökyüzünde görme fırsatı sunuyor.

Gerçek bir gezegen hizalanması geçen yıl Haziran ayında Merkür, Venüs, Mars Jüpiter ve Satürn gökyüzünde hizalandığında gerçekleşti. Bu, son on sekiz yıl içinde gerçekleşen ilk hizalanmaydı ve böyle bir olay fiilen bir kırk yıl daha gerçekleşmeyecek. Haziran olayı beş gezegenin Güneş’ten uzaklıklarıyla aynı sırada dizilmesiyle daha da özel bir durum halini almıştı.

Derleyen: Serap Atabey

Serap Atabey

Umutlarını cebine koyarak hedeflerine yürüyen idealist biri. Onun için mutluluk, ne olursa olsun yolda olmak. Yürüdüğü yolda güneşi, çiçekleri, kedileri selamlar; yağmur yağarsa şemsiyesini açmaz. Hayatı, şiirlerine yazar. Araştırmacı, neşeli ve daima öğrenci. Dijitaliyidir için Serap’ın sloganı “Dijital, hayatı seyre çıkmak için en iyi yol olduğu için iyidir.” oldu.

Bir cevap yazın