//

Microsoft, Düzenleyicileri Memnun Etmek Adına Yeni Bir Call of Duty Anlaşmasını İmzaladı

Microsoft, birçok yayımcının oyunlarını Nintendo Switch’e aktarmasına yardımcı olan beyaz etiketli bulut oyun hizmeti Ubitus ile Call of Duty erişimi için dördüncü bir anlaşma imzaladı. Bu yeni anlaşma, Microsoft’un Xbox PC oyunlarını ve Call of Duty gibi Activision Blizzard oyunlarını bulut oyun hizmetine getirmek için Boosteroid ile imzalanan 10 yıllık benzer bir anlaşmayı takiben geldi.

Tayvan merkezli bir bulut oyun sağlayıcısı olan Ubitus, son on yıldır büyük oyunları Nintendo Switch’e ve başka yerlere getirmek için teknolojisini sessizce kullanıyor. Doğaüstü gerilim oyunu Control, Ubitus sayesinde 2020 yılında Nintendo Switch’e geldi ve hem Assassin’s Creed Odyssey hem de Resident Evil 7, Ubitus’un bulut oyun akışı teknolojisiyle ulaşılabilir oluyor.

Microsoft’un Boosteroid ve Ubitus ile yaptığı yeni anlaşmaların her ikisi de şirketin Activision’ı satın alma teklifinin düzenleyiciler tarafından onaylanıp onaylanmamasına bağlı olacak. Ayrıca Microsoft düzenleyicileri memnun etmek için Nvidia ve Nintendo ile benzer anlaşmalar yapmıştı.

Microsoft’un yeni bulut oyun anlaşmaları; Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesinin (CMA), Microsoft’un bulut oyun hizmetleri için Activision Blizzard oyunlarını kontrol etmesinden potansiyel olarak etkilenen “daha az bilinen sağlayıcılar” konusundaki endişelerini de doğrudan ele almaya çalışıyor. CMA özellikle Boosteroid, Utomik, Blacknut, Gamestream ve Wiztivi’ye dikkat çekiyor.

CMA geçtiğimiz ay geçici bulgularını yayımladı ve anlaşmanın “Birleşik Krallık’taki oyuncular için daha yüksek fiyatlar, daha az seçenek ya da daha az yenilikle sonuçlanabileceğini” belirtti. CMA, Microsoft’un Activision Blizzard’ın Call of Duty ile ilgili işlerini satmaya zorlanmasını da içeren olası çözümler önerdi.

Önümüzdeki birkaç haftayı CMA ve Avrupa Komisyonunu Activision Blizzard için yaptığı 68,7 milyar dolarlık anlaşmanın onaylanması gerektiğine ikna etmeye çalışarak geçirmek zorunda olan Microsoft için bu iki anlaşmanın zamanlaması çok stratejik. Avrupa Komisyonunun Microsoft’un önerdiği satın alma konusunda karar vermek için 25 Nisan’a kadar süresi var ve CMA de 26 Nisan’ı son tarih olarak belirledi. Microsoft şimdi daha küçük bulut yayın sağlayıcılarıyla yaptığı bu anlaşmaların rekabet endişelerini hafifletmeye yardımcı olacağını umuyor.

Microsoft Başkanı Brad Smith dün The Wall Street Journal’a verdiği bir röportajda “Eğer tek argüman Microsoft’un Call of Duty’yi diğer platformlardan çekeceği ise ve biz şimdi bunu çok daha fazla cihaza ve çok daha fazla platforma getirecek sözleşmeler imzaladıysak, bu mahkemeye sunulması oldukça zor bir durumdur.” dedi.

Microsoft Sony’ye Call of Duty için benzer bir 10 yıllık anlaşma teklif etti, ancak Sony imzalamayı reddetti. Smith, The Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada Microsoft’un şu anda Sony ile teklifi üzerinde görüşmediğini söyledi.

Sony bu ayın başlarında CMA’ye yaptığı başvuruda “Microsoft müzakere edilmiş bir sonuca ulaşma konusunda gerçek bir kararlılık göstermedi. Sadece yasal görünümün karardığını hissettiklerinde devreye girmişler ve SIE ile görüşmek yerine medyada pazarlık yapmayı tercih etmişlerdir.” diye belirtti.

Avrupa Komisyonu ve CMA önümüzdeki birkaç haftayı Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma önerisini değerlendirerek geçirirken, Microsoft yakında daha fazla anlaşmayla döneceklerini söylüyor.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın