////

dijitalyorum: Meta’nın Ücretli Abonelik Dönemi Bize Aslında Neye Mal Olacak?

Geçtiğimiz gün bizzat Mark Zuckerberg tarafından çok büyük bir yenilikmişçesine sunulan Facebook ve Instagram’daki ücretli abonelik sistemi Verified, aslında sosyal medyada bir dönemin sonuna işaret ediyor. Peki biz bu değişime hazır mıyız?

Sosyal medya platformalarının sırtında ve onlarla beraber büyüyen dijital reklam sektörünün son yıllarda farklı gelir kapıları aramaya başladığını Twitter örneğinden gördük. Elon Musk insanlara adlarının yanında mavi bir tik olmasının değeri olduğunu anlattı ve bunu satmaya çalıştı. Fakat görünen o ki bu konuda pek de başarılı olmadı. Veriler gösteriyor ki çok az sayıda kullanıcı ücretli bir mavi tike evet demiş durumda. 

DÜN MUSK BUGÜN MARK

Şimdi Meta’nın da aynı şeyi yapmaya çalıştığını görüyoruz. Dün yayılan bu haberin ardından tartışmalar bunun ne kadar kârlı bir iş olabileceği, Musk’ın başarılı olamadığı bir şeyi Mark’ın neden yapmaya çalıştığı minvalinde dönüyor. Fakat ben farklı bir noktaya dikkat çekmek istiyorum: Sosyal medyanın kimliği değiştirilmeye çalışılıyor. Buna hazır mıyız?

Tartışmamız gereken şey bu hamlenin alıcısının olup olmadığı değil, geçmişte ücretli olan ve sistemi güvenli hale getirmek için kullanılan bir sistemin ücretli olarak satışa çıkarılması size de tuhaf gelmiyor mu? Hadi geçtik tuhaflığı, eğer satılmaya çalışılan bu şey satılabilirse, bu bir şeylerin kökten değişeceği anlamına gelmiyor mu? Evet aslında geliyor. Harika içerikler oluşturarak viral olmanın, yani sosyal medya paradigmasının sonu gelebilir. Peki nasıl?

SOSYAL MEDYA PARADİGMASI DEĞİŞECEK

Meta’nın yaptığı açıklamayı dikkatlice okuyanlar önemli bir noktayı kaçırmış olamaz: Şirket, aslında bu satışın yakın vadede kendilerine pek bir çıkar sağlamayacağının farkına varmış olacak ki ileriki dönemde bu “mavi tik”in arama ve öneriler gibi alanlarda gönderilerin önemini artıracağını söylüyor. Eskiden viral olan veya son derece yaratıcı, iyi içerikler uygulamaların öneriler veya aramalarda sunulurken anlaşılan o ki bu devir kapanabilir. Eğer Zuckerberg, satmayacağı Elon Musk tarafından doğrulanmış olan, tek başına bir işe yaramayan mavi tiki “öne çıkacaksınız” diyerek satacak ise biz bildiğimiz anlamda sosyal medyaya veda edebiliriz demektir.

Bir can alıcı soru da şu elbette: Bu değişim başarılı olur ve bir şekilde Meta satmak istediğini satar ise özellikle Instagram -ve de evet Facebook- eskisi gibi popülaritesini korumaya devam eder mi? Yerlerine çıkacak olan -ki kesin çıkacaktır- alternatif yeni Instagramlar, Facebooklar kullanıcı desteği alır ve büyür mü? Ve elbette sonra onlar da bu yollara sapar mı?

BAŞA DÖNERSEK…

Aslında “sosyal medya pradigmasının köklü bir değişime gitmesine razı mıyız?” şeklinde bir soru sormam gerekiyor bu noktada fakat bu değişimin sonuçları elimizde değil, en azından medyanın elinde değil. Bu bizim dışımızda gelişen ve sosyal medyaya bakış açımızı değiştirecek bir süreç. Başa dönelim ve o soruyu yeniden soralım: Köklü bir değişime -eğer Zuckerberg bu satışı başabilirse- hazır mıyız?

Okan Köroğlu

Dijital dünyanın dününde bugünde var olan, yarınında da olabilmek için gemiden hiç inmeye niyeti olmayan bir kaçak yolcu. Gazete, dergi ve radyo deneyimlerini dijital ile birleştirme inadından asla vazgeçmediği için dijitaliyidir’in içinde. Dijitaliyidir için Okan’ın sloganı “dijital sandığınızdan da iyidir.” oldu.

Bir cevap yazın