Paramount+, 56 Milyon Aboneye Ulaştı

Showtime’ın iki hafta önce Paramount+ ile büyük entegrasyonunun ardından Paramount bu sabah üç aylık kazançlarını bildirdi ve Paramount+’ın dördüncü çeyrekte 9,9 milyon abone kazanarak önceki çeyrekte 46 milyon olan abone sayısını 56 milyona çıkardığını duyurdu.

Bu, Paramount+’ın yakın zamanda 48 milyon abone bildiren Hulu’dan daha fazla müşterisi olduğu anlamına geliyor. Şirket ayrıca Showtime ile birleşmesi nedeniyle hizmet genelinde fiyatlarını artıracağını doğruladı. Ancak Paramount+, net 10 milyon abone artışı öngören analist beklentilerini ucundan kaçırdı. Paramount+, Showtime, BET+ ve Noggin genelinde şirket, 10,8 milyon doğrudan tüketiciye (DTC) abonelikle büyüyerek toplamda 77 milyon müşteriye ulaştı.

Paramount, kazanç çağrısı sırasında 2023’ün 1. çeyreğinden itibaren toplam birleşik DTC abonelerini artık raporlamayacağını açıkladı.

Paramount’ın ücretsiz, reklam destekli akış hizmeti Pluto TV, küresel aylık aktif kullanıcı sayısını artırarak yeni toplamını 78,5 milyona çıkardı. Rakip Tubi ise aylık sadece 64 milyon aktif kullanıcıya sahip.

Yayıncı için çeyreğin en önemli haberi, bu yıl içinde Showtime’ı platformuna entegre edeceğinin duyurulmasıydı. “Paramount+ with Showtime”, Warner Bros. Discovery’nin gelmekte olan HBO Max/Discovery+ hizmetiyle doğrudan rekabet edecek.

Kazanç çağrısı sırasında şirket, yeni Showtime içeriğini yansıtmak için Paramount+ Premium katmanının fiyatını ayda 9,99 ABD dolarından 11,99 ABD dolarına çıkaracağını duyurdu. Showtime’ı içermeyen Essential katmanı ise ayda 4,99 ABD dolarından 5,99 ABD dolarına çıkıyor. Showtime ile Paramount+ 2023’ün üçüncü çeyreğinin başlarında kullanıma sunulduğunda mevcut ve yeni müşteriler fiyat değişikliklerini görecek.

CEO Bob Bakish’in aralık ayında planları onaylamasının ardından müşteriler zaten bir fiyat artışı bekliyorlardı.

Konsolidasyonun bir sonucu olarak şirket; yatırımcıları, Showtime abone tabanının hem Paramount+ hem de geçen yaz piyasaya sürülen Showtime paketini kullanan veya her iki akış hizmetine bağımsız olarak abone olan aboneleri içerdiğinden, 2023’ün ilk çeyreğinde toplam abone sayısında düşüş beklediği konusunda uyardı.

Derleyen: Tutku Oza Topçu

Bir yanıt yazın