//

Bir Sanatçı, Eserleri AI Tarafından Üretilmiş Gibi Göründüğü için r/Art’tan Banlandı!

Yapay zekâ sanatı bir süre daha tartışacağımız bir konu. AI tarafından üretilen görseller Getty Images üzerinde yasaklandı, bir sanat yarışmasını kazanmak için kullanıldı ve ArtStation’daki protestolarla yeniden gündeme geldi. Şimdi de gerçek bir insan sanatçı meselenin odağı. Ben Moran ismiyle sanatını paylaşan Minh Anh Nguyen Hoang, bir moderatörün kendisini yapay zekâ tarafından üretilen görselleri yayımlamakla suçlanması sonucu r/Art subredditinden banlandı.

Söz konusu “A Muse in Warzone” adlı eser iki hafta önce r/Art’a gönderildi ve kısa bir süre sonra subredditin “memeler, yapay zekâ, filtreler veya diğer düşük kaliteli çalışmaların paylaşılmaması” kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldı. Moran’ın subredditte paylaşım yapması kalıcı olarak yasaklandı. Sanatçının haksız yere aldığı cezaya itirazıysa bir moderatör tarafından ağır bir dille geri çevrildi.

Moderatör, Moran’ın itirazını “Sana inanmıyorum. Bunu kendin ‘çizmiş’ olsan bile bu o kadar bariz bir şekilde yapay zekâ tarafından komut kullanarak oluşturulmuş bir tasarım ki bunun bir önemi yok. Eğer gerçekten ‘ciddi’ bir sanatçıysan, o zaman farklı bir tarz bulmalısın, çünkü A) kimse bunun AI eseri olmadığını söylediğinde size inanmayacak ve B) AI sizin saatlerce uğraşacağınız bir şeyi saniyeler içinde daha iyi yapabilir. Üzgünüm, dünyanın düzeni bu.” şeklinde yanıtladı.

Oysa görseldeki karakterin parmaklarının düzgün bir şekilde resmedilmiş olması görselin bir AI tarafından oluşturulmadığını kanıtlıyor. Dahası, Moran’ın BuzzFeed News ile paylaştığı üzere PhotoShop dosyaları ve süreçlerinin eskizleri de dahil olmak üzere kanıtları var.

Moran aynı zamanda uzun süredir profesyonel olarak çalışıyor. Kendileri, sipariş üzerine çizim yapan Vietnamlı işletme Kart Studio‘nun baş sanatçısı. A Muse in Warzone, Moran tarafından tamamlanmadan önce stüdyonun başka bir üyesi tarafından başlanan bir çalışmaydı. Selkie Myth tarafından yazılan Beneath the Dragoneye Moons isimli bir fantezi serisinin 11. kitabı için potansiyel kapak olarak sunulan birkaç seçenekten biri.

A Muse in Warzone, Ben Moran.

Reddit kullanıcıları ban haberini duyduğında r/Art’ta protesto düzenlemeye başladılar. Öyle ki r/Art birkaç saatliğine gizliye çekildi. Her ne kadar r/Art şu anda eski haline dönmüş olsa da protestolar devam ediyor. Subredditte elinde yanlış suçlamayı dile getiren ve “fuck r/art” yazan bir pankart tutan birinin resmi şu anda yüz kırk bin upvote ve yüzlerce ödül almış durumda.

Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan bir moderatör, ücretsiz çalışan kişiler olduklarını ve anlık bir öfkeyle yanlış bir ifadede bulunabileceklerini ve sonuçta onların da insan olduğunu söyledi. Fakat Moran’ın banı açılmayacak gibi görünüyor. r/Art moderatörleri bunun sebebinin şu anda geri adım atarlarsa internet trollerinin çevrim içi alanda kendilerine hükmedebileceklerini göstermiş oluruz şeklinde açıkladı.

Moran’ın galerisini ArtStation‘da görebilirsiniz.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın