/

Twitter Diğer Sosyal Platformlara Bağlantıları Yasaklayan Yeni Kurallar Uygulamaya Başladı

Twitter biyografinizi gözden geçirme zamanı, çünkü Elon ve ekibinin nelere bağlantı verebileceğinizle ilgili bazı yeni kuralları var ve gerekli düzenlemeleri yapmazsanız kendinizi çok hızlı bir şekilde askıya alınmış bulacaksınız.

Özellikle, Elon ve Twitter 2.0 ekibi, herhangi bir şekilde rakip bir sosyal platforma bağlantı vermenin artık kurallara aykırı olduğuna karar verdi. Bedava promosyon yüzünden mi?

Twitter’ın açıklamasına göre:

“Birçok kullanıcımızın diğer sosyal medya platformlarında aktif olduğunun farkındayız. Ancak artık Twitter’da belirli sosyal medya platformlarının ücretsiz tanıtımına izin vermeyeceğiz.”

Twitter, kitlesine ücretsiz erişim sağlayarak rakiplerinin ekmeğine yağ sürmek istemiyor. Bunun Twitter’ın umduğu rekabet avantajını sağlayacağı elbette ki şüpheli, ama maalesef durum bu.

“Özellikle, yalnızca diğer sosyal platformları tanıtmak amacıyla oluşturulan hesapları ve aşağıdaki platformlar için bağlantılar veya kullanıcı adları içeren içerikleri kaldıracağız: Facebook, Instagram, Mastodon, Truth Social, Tribel, Nostr ve Post.”

Açıklığa kavuşturmak gerekirse, biyografinizdeki tüm bağlantıları kaldırmanız ve artık hesaplarınızın bağlantılarını tweetlememeniz gerekiyor.

Eğer merak ediyorsanız, şu anda milyonlarca hesap bu yeni kurala uymuyor.

Pek çok kullanıcı geçtiğimiz hafta boyunca Mastdon hesaplarına bağlanmaya çalışırken sorun yaşadığını belirtmişti, bu da Twitter’ın kullanıcı göçünü durdurma girişimi gibi görünüyordu. Şimdi bunun nedenine ilişkin resmî bir nedenimiz var.

Ancak hepsi bu da değil.

Twitter yeni kuralın diğer açıklamalarında şunu da belirtiyor:

“linktr.ee, lnk.bio gibi 3. taraf sosyal medya bağlantı toplayıcıları yasaklanmıştır. Bu nedenle Linktree bağlantılarınızdan ve diğer tüm bağlantı toplayıcılardan kurtulmanız gerekir.”

Ya Twitter’ın API’sini kullanan resmî çapraz paylaşım seçenekleri ne olacak. Örneğin mevcut paylaşım seçeneklerinden Twitter düğmesini kullanarak bir şeyin bağlantısını paylaştığınızda?

Anlaşılan buna hala izin veriliyor.

“Bazı sosyal medya platformlarının Twitter’a alternatif deneyimler sunduğunun ve kullanıcıların bu platformlardan Twitter’a içerik göndermesine izin verdiğinin farkındayız. Genel olarak, yukarıda listelenen yasaklı sitelerden bile olsa, platformumuza yapılan her türlü çapraz gönderi bu politikayı ihlal etmez.” deniliyor.

Yani teorik olarak, en son güncellemenizi örneğin Instagram’da çapraz gönderebilirsiniz ve bu kuralları ihlal etmez. Ancak IG profilinize doğrudan bir bağlantı yayımlamak ihlal olacak gibi duruyor.

Twitter ayrıca şunu da belirtiyor:

“Yukarıda listelenmeyen sosyal medya platformlarına bağlantı veya kullanıcı adı göndermek de bu politikayı ihlal etmez.”

Yani YouTube, Pinterest, Reddit, LinkedIn, Snapchat ve ilginç bir şekilde TikTok’a verilen bağlantılarda sorun yok.

Görünüşe göre, yavaş yavaş Twitter’ın alternatifi haline gelen Mastodon, Elon’u dikkat çekecek kadar kızdırmış. Peki ya Meta ne yapmış ola ki.

Derleyen: Onur BEDEK

Bir yanıt yazın