/

Linkedln Profilinizle Fark Yaratmak İçin 5 Önemli Adım

İnsanlar sizi profesyonel bir kapasitede araştırırken gidecekleri ilk kaynaklardan biri LinkedIn’dir. İnsanları ilk izleniminizle etkilemek istiyorsanız Linkedln profilinizi gerçek dünyada kim olduğunuzla uyumlu hale getirmeniz gerek. Sizi kontrol edenlere ilham verebilmek için profilinize eklemeniz gereken önemli detaylar mevcut.

1.Hakkında

 Hakkında profilinizin en önemli unsurudur çünkü hikayenizi anlattığınız yerdir. Şaşırtıcı bir şekilde birçok insan bu değerli dijital gayrimenkulü boş bırakıyor. Oysa Hakkında muhtemelen biyografinizin en çok okunan bölümü olacaktır. Bir nevi insanlarla iletişim kurma fırsatınızdır. Hakkında bölümünüzü Özet bölümü ile karıştırmayın. Özet, ima ettiği gibi profilinizde olanların sadece bir özetidir. Bunun aksine Hakkında başarılarınızın, deneyimlerinizin ve övgülerinizin yanı sıra kim olduğunuzun daha insani yönleriyle birlikte heyecan verici bir birleşimi olmalıdır. Bu bir noktada değerlerinizi, tutkularınızı ve farklılıklarınızı da yansıtmalıdır. İnsanlar tanıdıkları, sevdikleri ve güvendikleri kişilerle bağlantı kurmak isterler. Bu nedenle Hakkında kısmınızın güvenilirlik ve beğenilirliğin kesiştiği noktada olduğundan emin olun. Hakkında’nızı birinci tekil şahısla yazdığınızda siz ve profilinizin okuyucusu arasında bir sohbet ortamı yaratırsınız ve bu, bir ilişki başlatmanın veya güçlendirmenin harika bir yoludur.

2. Öne Çıkanlar

Nadiren kullanılan ancak son derece değerli olan Öne Çıkanlar adlı özellik, Hakkında bölümünde kendiniz hakkında söylediklerinizi pekiştiren şeyleri sergilemenize yardımcı olur. Öne Çıkanlar kısmına videolar, resimler, teknik incelemeler ve bilgi grafikleri ekleyebilirsiniz.

3. Arka Plan

 Birisi profilinize tıkladığında gördüğü ilk şey arka plan görselidir. Fotoğrafınızın ve başlığınızın arkasında parlar ve hikayenizi görsel olarak çekici bir şekilde anlatmanıza yardımcı olabilir. Birçok profesyonel bu özelliği görmezden gelir ve LinkedIn’in standart sorunu olan sıkıcı ve tekrarlayan grimsi yeşil görüntüyle yetinir. Arka planınızı, insanlara ne hakkında tutkulu olduğunuzu söyleyen anlamlı ifadeler içeren havalı bir tipografi eklemek, kendinizi işte sergilemek ve hatta işvereninize olan bağlılığınızı göstermek için marka renkleri, logoları ve sloganları kullanabilirsiniz.

4. Multimedya

Kelimeler resimler kadar güçlü değildir, resimler de videolar kadar güçlü değildir. Bu sebeple LinkedIn, deneyim girişlerinize multimedya ögeleri eklemenize izin verir. Ekledikleriniz, güvenilirliğinizi güçlendirmenize yardımcı olabilir ve sunum yaptığınız klipler veya diğer portföy parçacıkları da dahil olmak üzere başarılarınızın kanıtını sağlayabilir. Profili görüntüleyenler eklediğiniz resimlere veya videolara tıklamasa bile, medya eklemek profilinizi görsel olarak daha çekici hale getirir ve öne çıkmanıza yardımcı olur.

5. Profil Videosu

Vesikalık fotoğrafınızın arkasında duran bu kısa videoyu 30-60 saniyelik asansör konuşmanız olarak düşünün. Karar vericilere, özellikle de sizi tanımayanlara tarzınızı ve kişiliğinizi yansıtarak kim olduğunuza dair biraz fikir vermenin en iyi yoludur. Profesyonelce çekilmiş bir video olması gerekmez. Aslında cep telefonunuzu kullanarak çalışma ortamınızda oluşturduğunuz bir şey, özgün kişisel markanızı göstermenin harika bir yoludur.

LinkedIn, profesyonel ilişkiler kurarken ve geliştirirken ilgi çekici bir ilk izlenim sağlamak için güçlü bir platformdur. Öne çıkmak ve kişisel markanızı güçlendirmek için profilinizden en iyi şekilde yararlanın.

Derleyen: Aylin Aşkın

Aylin Aşkın

Dijital platformlar insanın kişisel ve mental gelişimi için günümüzde pragmatik yaklaşıldığında insanı bir üst seviyesine davet eden bir hal aldı.O İnsanın gelişim üzerine kendisine çizdiği görünmez sınırları dijitalin doğru kullanımı ile aşabileceğine inanıyor.Onun sloganı ise "Dijital ile kendini sınırlarının çok ötesinde bulacaksın."

Bir yanıt yazın