/

ABD Hükümet Cihazlarında TikTok Yasaklandı

Cuma günü Kongre kararıyla ByteDance’in popüler uygulaması TikTok, hükümet cihazlarında yasaklandı.

Başkan Joe Biden tarafından yasalaşması gereken tasarı, e-ticaret platformlarını sahte ürünlerin çevrim içi satılmasını caydırmaya yardımcı olmak için daha fazla inceleme yapmaya çağırıyor ve büyük birleşmeler peşinde koşan şirketleri federal dava açmak için daha fazla ödeme yapmaya zorluyor.

Kongre, Apple ve Google tarafından geliştirilen uygulama mağazalarının geliştiricilere daha fazla ödeme seçeneği sunmasını gerektiren tekelcilik karşıtı mevzuatı ve çocukları çevrim içi korumak için yeni korkulukları zorunlu kılan yasa tasarılarının birçoğunu geçiremedi. Bu yıl, ulusal gizlilik standartlarıyla ilgili bir uzlaşma yasasına yönelik olarak geçmişte olduğundan daha fazla ilerleme kaydetmiş olsa da, geriye yalnızca tüketici verilerinin nasıl korunacağını belirleyen bir eyalet yasaları yaması kalıyor.

Merkez sol teknoloji endüstrisi grubu İlerleme Odası, Apple, Amazon, Google ve Meta’yı içeren destekçilerini hedef alacak birkaç tekelcilik karşıtı yasa tasarısının hariç tutulmasını memnuniyetle karşıladı. İlerleme Odası CEO’su Adam Kovacevich, bu hafta başlarında paket metninin yayımlanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Bu yılki çok amaçlı pakette görmediğiniz şey, içerik denetimi gibi konularda kırmızı bayraklar çıkaran daha tartışmalı önlemlerdir.” dedi.

TikTok’un devlet cihazlarında yasaklanması, Snap gibi rakip platformlara fayda sağlayabilir.

Meta, Facebook ve Instagram da aynı zamanda genç kitlenin dikkatini çekmek için mücadele ediyor. Tasarı, kanuni yaptırım, ulusal güvenlik ve araştırma amaçları için bir istisna içeriyor.

Koridorun her iki tarafındaki milletvekilleri ve FBI Direktörü Christopher Wray, TikTok’un sahiplik yapısının ABD’deki kullanıcı verilerini savunmasız hale getirebileceğinden korktuklarını, çünkü Çin merkezli şirketlerin yasalar gereği kullanıcı bilgilerini teslim etmesi gerekebileceğini dile getirdiler. TikTok defalarca ABD kullanıcı verilerinin Çin merkezli olmadığını söyledi, ancak bu güvenceler endişeleri hafifletmek için çok az şey yaptı.

Şirket, ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi aracılığıyla ulusal güvenlik korkularını yatıştırmak için yönetimle bir anlaşma yapmak için çalışıyor.

Harcama paketi sahte, çalıntı veya zararlı ürünlerin çevrim içi satılmasını engellemeyi amaçlayan INFORM Tüketici Yasasını da içeriyor. Tasarı, Amazon gibi çevrim içi pazar yerlerinin “herhangi bir yüksek hacimli üçüncü taraf satıcıdan” banka ve iletişim bilgileri gibi bilgileri derhal toplamasını ve bu verileri doğrulamasını gerektiriyor.

Amazon, geçen yıl tasarıya “bazı büyük perakendeciler tarafından zorlandığını” yazarak ve çevrim içi satış yapan küçük işletmeleri cezalandıracağını iddia ederek başlangıçta karşı çıksa da, şirket, yasa tasarısının önemli olduğunu söyleyerek tasarının bir versiyonunu destekledi. Etsy ve eBay daha önce tasarıyı desteklemişti.

Derleyen: Dilan Sağlam

Dilan Sağlam

Sosyal medyayla haşır neşir, farklı kültürleri, gezmeyi ve sürekli öğrenmeyi seven biri. Yolda kendini bulmayı umut eden ve yolunu çiçeklerle süslemeyi hayat gayesi edinmiş durumda. Dijital araştırıp, öğrenilince daha da iyidir.

Bir yanıt yazın