//

YouTube’a Yeni “Shorts” Analizleri ve Sunum Sonrası Seçenekleri Geliyor

YouTube, 2022’nin son Creator Insider videosunda yeni Shorts ölçüm ekranı, yaratıcı gönderi araçlarının genişletilmesi ve yeni bir canlı yayın bilgi sitesi de dahil olmak üzere bir dizi ince ayar ve güncellemeyi duyurdu.

YouTube ilk olarak şu anda yalnızca mobil YouTube Studio uygulamasında bulunan Shorts remix raporunu masaüstünde de erişilebilir hale getirerek Shorts performansınızı takip etmenin başka bir yolunu sunuyor.

Shorts remix raporu, Shorts oluşturmak için kullanılan tüm Shorts kliplerinizi raporluyor ve içeriğinizin kaç kez remixlendiğini remix görüntülemeleriyle gösteriyor.

Bu, kısa kliplerinizin genişletilmiş performansını izlemenin bir başka yolu. Shorts zaten her ay uygulamada 1,5 milyardan fazla kullanıcı tarafından görüntülendiğinden Shorts’un 2023’te genel YouTube ekosisteminin daha büyük bir parçası olacağını varsaymak oldukça isabetli bir fikir gibi duruyor.

YouTube ayrıca YouTube Studio’daki Temel Metrikler ekranına yeni metrikler ekleyerek uygulamada daha fazla öngörü sağlıyor.

YouTube konuya ilişkin “Şu anda, stüdyodaki gönderiler için temel metrikler kartındakiler tek metrik gösterimlerdir. Bu hafta hem mobil hem de web’deki beğeniler ve aboneler de dahil olmak üzere karta ek ölçümler ekleyeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Yani temel olarak uygulamada görüntülenen daha fazla türde ön veri elde edeceksiniz, bu da stratejik düşüncenizde ek hususları vurgulamanıza yardımcı olabilecek.

YouTube ayrıca YouTube for Creators web sitesinde yayın stratejiniz için bir dizi kılavuz, ipucu ve öneri içeren yeni bir canlı yayın genel bakış bölümü başlattı. Bölüm, canlı yayına geçmeyi düşünüyorsanız ilginizi çekebilecek bazı kullanışlı ipuçları bulunduruyor.

Son olarak YouTube, belirli içerik oluşturucularla test ettiği Quizzes’ın genişletilmesinin yanı sıra çıkartma ve grafik kaplamalarının iOS’ta kullanıma sunulmasıyla bazı yeni gönderi seçeneklerini de kullanıma sunuyor.

Topluluk Gönderilerinin henüz YouTube ekosisteminin büyük bir parçası olduğu şaibeli ancak bu grafik kaplamalar ve eklemeler, yayınlarınızı akış içinde daha ilginç ve ilgi çekici hale getirmeniz konusunda işinize yarayabilir.

Derleyen: Hatice Bulut

Bir yanıt yazın