İngiltere Netflix Şifre Paylaşımına Karşı Harekete mi Geçiyor?

İngiltere’deki bir devlet kurumu, Netflix gibi çevrim içi akış hizmetleri için parola paylaşmanın yasalara aykırı olabileceğini ifade etti.

Dijital yayın platformu Netflix, içerisinde yer alan dizi ve film içerikleriyle en çok tercih edilen platformlardan birisi.

20 Aralık tarihinde Fikri Mülkiyet Ofisi (IPO), uygulamanın telif hakkı yasasını çiğnediğini söyledi. İngiltere’de genellikle hizmet sözleşmelerine aykırı olmasına rağmen -dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi- birlikte yaşamayan kişilerin Netflix parolalarını paylaşması oldukça yaygın.

Netflix: Kimseye Dava Açmayacağız

Netflix, bu tür durumlarda herhangi bir yasal işlem başlatacağını hiçbir zaman belirtmedi. IPO, o zamandan beri hükümet web sitesindeki rehberliğinde şifre paylaşımına yapılan atıfları kaldırdı. Ancak; Mülkiyet Ofisi’ndeki bir sözcü, parola paylaşımına ilişkin yasal pozisyonun ve IPO’nun ifadelerinin değişmediğini doğruladı. Yapılan açıklamada, parola paylaşımının hem cezai hem de hukuki bir mesele olduğu aktarıldı. Fikri Mülkiyet Ofisi’nin yayımladığı kılavuzda şunlar ifade edilmekte:

  • Ceza ve Medeni hukukta, bir kullanıcının telif hakkıyla korunan eserlere ödeme yapmadan erişimine izin veren şifre paylaşımlarının kullanılması durumunda uygulanabilecek bir dizi hüküm vardır.
  • Bu hükümler, koşullara bağlı olarak sözleşme hükümlerinin ihlali, dolandırıcılık veya ikincil telif hakkı ihlalini içerebilir.
  • Bu hükümlerin medeni hukukta sağlandığı durumlarda, gerekirse mahkemeler aracılığıyla işlem yapmak hizmet sağlayıcısına kalmıştır.

Netflix ise başkalarının hesaplarını ödünç alan kişilerin kendi hesaplarını kurmalarını, profillerini yeni bir hesaba aktarmalarını ve ayrıca insanların aile veya arkadaşları için ekstra ödeme yapmaları için “alt hesaplar” oluşturmalarını “kolaylaştırmak” istediğini söyledi.

İfade edilen uygulamayı gerçekleştirmek için pek çok bölgede önemli testler de yapıldı. Netflix, 2023’ün başlarında “daha geniş çapta” bir uygulama sunmaya başlayacağını söyledi.

Araştırma şirketi Digital, İngiltere’deki Netflix abonelerinin yaklaşık dörtte birinin yani yaklaşık dört milyon kişinin şifrelerini paylaştığını tahmin ediyor.

Ürün yöneticisi Matt Ross, BBC’ye verdiği demeçte: “Reklam destekli seçeneğin eklenmesinin ardından, Netflix’in hesap paylaşımını azaltarak ve bunu yapanları kendi başlarına abonelere dönüştürerek önemli ölçüde ek gelir elde etme fırsatı var.” dedi.

2022 Mayıs ayında, dönemin Kültür Sekreteri Nadine Dorries, Netflix hesabını ailesine paylaşanlardan biri olduğunu açıkladı.

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi’ne aktardığına göre “Annemin ve çocukların hesabıma erişimi var. Benim Netflix’im var ama Netflix hesabımı ülkenin farklı yerlerinde kullanabilen dört kişi daha var.” dedi.

“Sevgi, şifreni paylaşmaktır.”

Netflix, Birleşik Krallık’ta büyürken attığı bir tweet ile arkadaşlar ve aile arasında şifre paylaşımının yaygın olduğu konusunda şaka yaptı.

Netflix’in, o zamandan itibaren kullanıcı büyümesi durdu ve hizmet şartlarına aykırı olan uygulamayı engellemeye çalıştı, ancak hiçbir zaman yasal işlem başlatmadı. Bunun yerine, hizmeti daha çekici kılmak için kasım ayında İngiltere’de tanıtılan 4,99 pound ücretli reklam destekli bir abonelik getirdi.

Cezai işlem

Birleşik Krallık Kraliyet Savcılık Servisi’nin (CPS) Netflix şifrelerini paylaşanları suçlu olarak nitelendirip nitelendiremeyeceği anlamına gelip gelmediği sorulduğunda ise Fikri Mülkiyet Ofisi sözcüsü şu ifadeleri kullandı:

“Yayın hizmetleri için şifre paylaşımı için birinden ücret alma kararı, duruma göre incelenecek. Tüm davalarda olduğu gibi, bir müfettiş tarafından itham kararı için CPS’ye sevk edilirlerse, görevimiz, yeterli delilin olduğu ve kamu yararı için bir kovuşturma yapmak olacak.” dedi.

Başka bir deyişle, CPS’nin harekete geçmesi için önce bir polis soruşturması yapılması gerekir.

Derleyen: Tuğba Akkesen

Tuğba Akkesen

Radyo- televizyon sinema mezunu. Aynı zamanda sosyoloji eğitimine devam ediyor. Gündemi takip etmeyi seviyor. Sosyal medya alanlarında çalıştı. İçerik editörlüğü görevlerinde bulundu. Yeni medya ve gazetecilik eğitimleri aldı. Teknolojinin başlangıç kaydettiği zamanlara doğan bir neslin temsili olarak, dijital medyaya önem veriyor. Tuğba’nın dijitaliyidir için sloganı “Dijital, biz kendimizi her gün geliştirdikçe iyidir”oldu.

Bir cevap yazın