/

Ana de Armas hayranlarının Yesterday’e”Aldatıcı” Pazarlama Nedeniyle Açtığı Dava İlerliyor

İki Ana de Armas hayranı tarafından açılan dava, bir yargıcın 2019 yapımı Yesterday filminin fragmanının “aldatıcı” olabileceğine karar vermesiyle ilerliyor.

Ocak 2022’de iki hayran, Danny Boyle’un yönettiği filmi Prime Video’dan kiralamak için, Ana de Armas’ın da rol alacağı izlenimiyle, 3,99 dolar ödedi. Ancak de Armas fragmanda görünmesine rağmen filmin son versiyonunda sahneleri kesildi. Hayranlar bu sebeple en az 5 milyon dolar tazminat talep ediyor.

Yesterday’in arkasındaki stüdyo Universal, fragmanların “sanatsal, ifade edici bir çalışma” olduğunu ve “ticari söylem” olarak sayılmaması gerektiğini savundu. Ancak Kaliforniyalı bir yargıç, aldatıcı film fragmanları yayımlamaları halinde film stüdyolarına yanlış reklam yasaları uyarınca dava açılabileceğine karar verdi.

ABD Bölge Yargıcı Stephen Wilson durumu “Universal, fragmanların bir miktar yaratıcılık ve editoryal takdir yetkisi içerdiği konusunda haklı, ancak bu yaratıcılık fragmanın ticari niteliğinden daha ağır basmıyor. Fragman özünde, tüketicilere filmin ön izlemesini sunarak bir filmi satmak için tasarlanmış bir reklamdır. Mahkemenin kararı, bir aktrisin ya da sahnenin filmde yer alıp almadığına ilişkin beyanlarla sınırlıdır, başka bir şey değil.” şeklinde açıkladı.

Yesterday, dünyada The Beatles’ı hatırlayan tek kişinin kendisi olduğunu keşfeden ve onların şarkılarını kendi şarkıları olarak dünyaya yeniden tanıttıktan sonra şöhrete kavuşan müzisyen Jack’i anlatıyor. Ana de Armas’ın, Jack’in aşklarından birini canlandırması planlanıyordu ancak senarist Richard Curtis, Jack’in Lily James’in canlandırdığı Ellie’den çok uzaklaşmasını istemediği için karakteri filmden çıkarmaya karar vermişti.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir cevap yazın