/

Twitter, Haber Bülteni Platformu Revue’yu Kapatıyor

Geçtiğimiz yıl Alman menşeili haber bülteni oluşturucu Revue’yu bünyesine katan Twitter, alınan yeni kararlar sonrasında haber bülteni hizmetini kısa bir süre sonra sonlandıracak.

Haber bülteni platformu Revue, içerik oluşturuculara sunmuş olduğu kolay arayüzü ile haber bültenleri hazırlama ve paylaşma olanağı tanıyordu. Bunun yanında içerik üreticilerine ödenen belirli bir mikro ödeme ile de sürdürülebilir bir habercilik fırsatı yaratıyordu. Ocak 2021 de Twitter ile gerçekleşen satın alma sonrasında Twitter zaman çizelgesine entegre edilen Revue, Substack ve Medium gibi platformlarla rekabet ederek yazarların Twitter takiplerinden para kazanmalarına yardımcı olmuştu.

Söz konusu Revue, geçtiğimiz hafta bülten yazarlarına “Revue’yu kapatmak için zor bir karar verdik” ifadesini içeren bir mesaj gönderdi. Mesajda yazarların yazı arşivlerine ulaşabileceği son tarihin 18 Ocak 2023 olduğu da iletildi.

Teknoloji gazetecisi Alessandro Paluzzi’ye göre bu kararın arkasında Elon Musk’ın duyurduğu üzere Twitter’ın tweet’leri 280 karakterle sınırlamak yerine 4.000 karaktere çıkarmak için başlattığı çalışma yatıyor. Paluzzi’ye göre daha uzun tweetler, kullanıcıların Revue’nun sunduğu özellikleri karşılamaya yetmeyecek.

Twitter, aldığı bu kararla farklı satın almalardan doğan hizmetler dahil olmak üzere uzun biçimli yazıyla ilgili ürünlerinin çoğuna olan ilgisini kaybetmiş gibi gözüküyor. Keza Twitter, daha önce de kullanıcıların belirli haber kaynaklarından reklamsız makaleler okumasına olanak tanıyan Scroll isimli bir uygulamayı bünyesine katmıştı. Ücretli abonelerin yer aldığı Twitter Blue ile entegre edilmiş Scroll, Elon Musk sonrası yaşanan gelişmeler doğrultusunda üstü çizilen bir başka uygulama olmuştu.

Revue, son olarak Twitter eski kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, Bari Weiss ve Matt Taibbi gibi gazeteciler tarafından şirket içi yazışmaları içeren Twitter Dosyaları başlıklı bir yazı dizisinin yayımlanmasıyla gündeme geldi.

Jack Dorsey, uygulamanın yakın zamanda artık kullanılamayacak oluşunu takipçilerine ‘’Pekâlâ… 17 saat sonra bir haber bülteni yazarı olarak kariyerim sona eriyor.” şeklinde bir tweet ile duyurdu.

Derleyen: Muhammed Bayar

Muhammed Bayar

Yeni teknolojiler eski nesil için yıkıcı fakat yeni nesil onu yapıcı bir şekilde kullanarak dönüşümü başlatacak. Bu anlamda böyle bir dönemin tanığı olmak çok değerli. Bence dijital, insanı olduğundan daha değerli hissettirdiği için iyidir.

Bir cevap yazın