Güney Kore, Kripto Para Kaçakçısı Do Kwon’un Sırbistan’da Saklandığını Düşünüyor

Geleceğin finans aracı olarak görülen kripto para sistemine yönelik beklentiler ve kuşkular burada yaşanan her türbülansla birlikte bir kez daha konuşuluyor. Son günlerin ses getiren kripto para kaçakçısı Do Kwon her yerde aranıyor.

31 yaşındaki Kwon Do-Hyung ya da bilinen adıyla Do Kwon, bu yılın mayıs ayında tokenlerin patlamasının ardından dolandırıcılık ve sermaye piyasası yasasını ihlal etmekle suçlandı. Eylül ayında hakkında Interpol tarafından uluslararası bir tutuklama emri de çıkarılmış olan Kwon, söylentilere göre Singapur’dan ayrıldıktan sonra Dubai üzerinden bilinmeyen bir ülkeye seyahat etmişti.

Do Kwon, hakkında çıkan söylentiler üzerine saklandığını inkâr etse de nerede olduğunu açıklamadı. Geçtiğimiz eylül ayında sosyal medya hesabından paylaştığı mesaja göre “Saklanacak veya kaçak yaşayacak bir şey yapmıyorum. Saklayacak hiçbir şeyimiz yok. İletişim kurmaya ilgi gösteren herhangi bir devlet kurumu için tam bir iş birliği içindeyiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Güney Koreli yetkililer, stablecoin olan TerraUSD ve Luna tokenlerinin 40 milyar dolarlık çöküşünün arkasındaki ismin Sırbistan’da saklandığına inandıklarını söyledi. Ayrıca Seul Güney Bölgesi Savcılık Ofisi’nin de zanlıyı tutuklamak için Sırbistan ile birlikte çalışacağını belirttiği ifade edildi. Savcılar şimdilik Terra ve Luna ile bağlantılı olan ve adı açıklanmayan beş kişi için daha tutuklama emri çıkardı.

Stablecoin’ler nispeten sabit bir fiyata sahip olacak şekilde tasarlanıyor. Genellikle gerçek dünyadaki bir metaya veya para birimine örneğin 1 Amerikan Doları’na sabitleniyor. Buna karşın Terra’nın değeri, bu yılki daha geniş kripto para birimi çöküşü sırasında dibi gördü.

TerraLabs Kurucu ortaklarından Do Kwon, önlenemez çöküşü engellemek için stablecoin’lerin değerini yeniden 1 dolara yükseltebilmek amacıyla 750 milyon dolar değerinde Bitcoin satmış fakat beklenen yükseliş gerçekleşmemişti.

Blockchain analitik firması Elliptic’e göre iki kripto para birimindeki yatırımcılar, küresel çapta yaklaşık 42 milyar dolar kaybetti.

Derleyen: Muhammed Bayar

Muhammed Bayar

Yeni teknolojiler eski nesil için yıkıcı fakat yeni nesil onu yapıcı bir şekilde kullanarak dönüşümü başlatacak. Bu anlamda böyle bir dönemin tanığı olmak çok değerli. Bence dijital, insanı olduğundan daha değerli hissettirdiği için iyidir.

Bir cevap yazın