/

Instagram’ın Yeni Reels Şablonu, Kendi 2022 Özetinizi Oluşturmanızı Sağlayacak

Instagram, kullanıcılara paylaşılabilir yıl sonu içeriği oluşturmaları için bir kez daha uygulama içi bir yöntem sunuyor. Platform kullanıcıların arkadaşları ve takipçileriyle paylaşmak üzere kendi 2022 özetlerini oluşturmalarına olanak tanıyan yeni bir Reels şablonunu kullanıma sunduğunu duyurdu.

Kullanıcılar, sanatçı ve yapımcı Bad Bunny, DJ ve yapımcı DJ Khaled, rapçi ve yapımcı Badshah veya Stranger Things yıldızı Priah Ferguson’dan anlatımlı bir şablon seçerek 2022 Recap Reel’larını özelleştirebilecekler. Arkadaşlarınız ve takipçilerinizle paylaşmak üzere 14 adede kadar fotoğraf seçerek özetinizi oluşturabileceksiniz. Ardından bunlar otomatik olarak düzenlenerek takipçilerinizle paylaşabileceğiniz eksiksiz bir Reel haline getirilecek.

Kullanıcılar, uygulamanın ana sayfasında kendilerini yeni şablona götürecek yeni bir “2022 Recap Reel’ınızı oluşturun” uyarısını görmeye başlayacak veya direkt başlamak için 2022 özet şablonunu seçmek için Reels sekmesine gidebilecekler.

2021’den önce Instagram kullanıcıları, en iyi dokuz görselini bir fotoğraf ızgarasında yayımlayacakları bir yıl sonu özelliğinin kendi versiyonunu oluşturmak zorundaydı ancak geçen yıl Instagram, kullanıcıların takipçileriyle paylaşmak üzere 10’a kadar hikâye seçmesine olanak tanıyan bir “Year in Review” özelliğini kullanıma sundu. Instagram şimdi bir kez daha kişiselleştirilmiş yıl sonu içeriği paylaşmanın yerleşik bir yolunu sunuyor. Bu yıl Instagram’ın yıl sonu özeti özelliği “Hikayeler” yerine Reels’ta yer alıyor. Değişiklik, platformun geçen yıl videoya yöneldiği göz önüne alındığında pek şaşırtıcı durmuyor.

Yeni özelliğin lansmanı, Spotify’ın her yıl sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan yıllık Wrapped deneyimi sayesinde paylaşılabilir yıl sonu özetlerinin giderek daha popüler hale geldiği bir döneme denk geliyor. Wrapped’in başarısı üzerine Apple Music, YouTube Music ve Reddit dahil olmak üzere çok sayıda şirket kendi yıl sonu özetlerini yayımladı.

Derleyen: Enver Çakır

Enver Çakır

Kelimelerin gücüne inanan, kendini bildiğinden beri her kelimenin kökenine inen ve her birinin büyüsünün, matematiğinin olduğunu düşünen kaçık bir dilbilimci. Bilim ve teknolojinin sağladığı dijitalleşmeden ulaşılabilirlik ve kolaylık sağlama açısından fazlasıyla memnun. Enver’in Dijitaliyidir için sloganı ‘’dijital istediğine kolay ulaşıyorsan iyidir ‘’oldu.

Bir yanıt yazın