//

Instagram, Kilitli Hesaplara Yeniden Erişim İçin Yeni Alternatifler Ekliyor

Instagram, kullanıcıların kendilerini kilitlenmiş bulurlarsa hesaplarına yeniden erişmelerine yardımcı olacak bazı yeni araçlar eklerken, aynı zamanda kimliğe bürünmeyle mücadele için bazı yeni önlemler de ekledi.

Bu durum, Elon Musk’ın ‘Twitter 2.0’ yaklaşımına keskin bir yumruk gibi geliyor.

Saldırıya uğramış hesaplara yeniden erişim sağlama konusunda insanların profillerine geri dönmelerine yardımcı olmak için Instagram, profilinize tekrar giriş yapma sürecinde size rehberlik edecek yeni bir kurtarma merkezi kurdu. Kendinizi IG’ye erişiminiz kapalı bulursanız, Instagram.com/hacked adresine gidebilirsiniz. Buradan oturum açma bilgilerinizi alma sürecinden geçireceksiniz.

Instagram, konuyla ilgili şöyle bir açıklamada bulundu:

“Hesabınıza giriş yapamıyorsanız, cep telefonunuzda veya masaüstü tarayıcınızda Instagram.com/hacked adresini girin. Ardından, saldırıya uğradığınızı, parolanızı unuttuğunuzu, iki faktörlü kimlik doğrulamaya erişiminizi kaybettiğinizi veya hesabınızın devre dışı bırakıldığını düşündüğünüze dair bir seçim yapın. Oradan, hesabınıza yeniden erişim kazanmanıza yardımcı olacak bir dizi adımı takip edebileceksiniz.”

Instagram, birden fazla hesabı olan kişilerin hangi hesabın desteklenmesi gerektiğini seçebileceğini de not etti.

Ayrıca hesabınız kilitlenirse kimliğinizi doğrulamak için arkadaşlarınıza başvurmanızı sağlayan arkadaş onay sürecine erişim de genişletildi.

Şirket, “Hesabınıza erişiminizin kalmadığını fark ederseniz, kimliğinizi doğrulamak ve hesabınıza geri dönmek için iki Instagram arkadaşınızı seçebileceksiniz.” açıklamasını yaptı.

Buna ek olarak Instagram, uygulamada farklı kimliğe bürünmeyle mücadele etmek için şüpheli temasla ilgili yeni uyarılar ve doğrulama rozetlerinin genişletilmiş gösterimi dâhil olmak üzere yeni önlemler ekledi.

″Şu anda sizi takip etmek isteyen birinin farklı bir kimliğe büründüğünden şüphelendiğimiz bir hesap varsa uyarı göndermeyi test ediyoruz. Önümüzdeki aylarda, bir işletmeyi taklit ediyor olabilecek bir hesap size Direkt Mesaj (DM) gönderirse uyarı da göndereceğiz.” ifadeleri aktarıldı.

Bu arada Instagram’ın doğrulama rozetleri, yakında uygulamada daha fazla alanda gösterilecek.

Bu şekilde, etkileşimde bulunduğunuz hesabın gerçek olup olmadığını hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Profillere ek olarak, artık doğrulanmış mavi rozetleri Hikâyelerde, DM’lerde ve yakında yayımlanacak olan Akışta görebilirsiniz.

Onay işaretinin genişletilmiş görüntüsü, uygulamada farklı kimliğe bürünmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Instagram, bu yeni güncellemelerin 15 Aralık 2022 tarihinden itibaren tüm kullanıcılara sunulduğunu söylüyor.

Derleyen: Tuğba Akkesen

Tuğba Akkesen

Radyo- televizyon sinema mezunu. Aynı zamanda sosyoloji eğitimine devam ediyor. Gündemi takip etmeyi seviyor. Sosyal medya alanlarında çalıştı. İçerik editörlüğü görevlerinde bulundu. Yeni medya ve gazetecilik eğitimleri aldı. Teknolojinin başlangıç kaydettiği zamanlara doğan bir neslin temsili olarak, dijital medyaya önem veriyor. Tuğba’nın dijitaliyidir için sloganı “Dijital, biz kendimizi her gün geliştirdikçe iyidir”oldu.

Bir yanıt yazın