Google Health Connect Nasıl Kullanılır?

Aktivite, uyku, beslenme, vücut ölçümleri ve kan basıncı ve kalp atış hızı gibi hayati istatistikler dahil olmak üzere hemen hemen her büyük sağlık ve zindelik kategorisi ele alınmakta. Kullanıcılar, hangi veri kategorilerinin havuzda toplanıp hangilerinin toplanmadığı üzerinde tam denetime sahip olur ve her şey (bulutta değil) cihazlarında yerel olarak depolanır ve ek güvenlik için şifrelenir.

Google Health Connect’i Kullanma

Beta Health Connect uygulamasını Android telefonunuza yükleyin. Uygulamayı açın ve istediğiniz fitness ve spor uygulamalarının onunla eşleştirilmesi için izin verin. Health Connect, geleneksel anlamda bir uygulama değil ve Android uygulamaları içinde görünmez. Uygulamayı Play Store sayfasından, ayarlardaki uygulamalardan veya Hızlı Ayarlar panelinden açabilirsiniz.

Ana Health Connect ekranınızdan, yakın zamanda hizmeti kullanan uygulamaları görebilirsiniz. Hangi uygulamaların Health Connect’i kullanabileceğini ve kullanamayacağını seçmek için Uygulama izinlerine dokunun; gördüğünüz listenin içeriği, telefonunuzda yüklü uygulamalara bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bir uygulamanın bazı verileri sağlamasını, ancak diğer verileri (kalp atış hızı gibi) sağlamamasını istiyorsanız, bunu burada da yapılandırabilirsiniz.

Google Health Connect ile Çalışan Uygulamalar

Şu anda Health Connect ile çalışan tüm uygulamaların bir listesine buradan ulaşabilirsiniz. Biz bu haberi yazarken, henüz Healt Connect listesinde MyFitnessPal, Peloton, Oura (Oura akıllı yüzüğün yapımcıları) ve WeightWatchers ile yukarıda bahsedilen Google Fit, Samsung Health ve Fitbit yer alıyordu. Evet çok kapsamlı bir liste değil, ancak Health Connect hizmeti hala beta aşamasında. Ayrıca, Health Connect desteği ekleyen ancak resmi listede olmayan Sleep as Android gibi bazı uygulamalar da vardır.

Google Health Connect’i Yönetme

Ana Health Connect ekranına geri dönün, verilerinizi yönetmek için Veri ve erişim öğesini seçin. Verilerin toplandığı kategorileri göreceksiniz ve toplanan verileri silme veya bir programa göre otomatik olarak silme seçeneği bulunuyor. Belirli veri gruplarını silmek için belirli bir kategoriye giriş yapın; ayrıca hangi uygulamaların o kategoriye erişimi olduğunu kontrol edebilir ve aynı anda birden fazla uygulama tarafından bir veri türünün kaydedildiği durumlarda öncelikli olarak değerlendirilmesi gereken bir uygulama seçebilirsiniz.

Derleyen: Enver Çakır

Enver Çakır

Kelimelerin gücüne inanan, kendini bildiğinden beri her kelimenin kökenine inen ve her birinin büyüsünün, matematiğinin olduğunu düşünen kaçık bir dilbilimci. Bilim ve teknolojinin sağladığı dijitalleşmeden ulaşılabilirlik ve kolaylık sağlama açısından fazlasıyla memnun. Enver’in Dijitaliyidir için sloganı ‘’dijital istediğine kolay ulaşıyorsan iyidir ‘’oldu.

Bir yanıt yazın