/

Bored Ape Dolandırıcısı Çaldığı NFT’leri 1 Milyon Dolara Sattı

Bir dolandırıcı, bir kişiye ait on dört Bored Ape NFT’sini çalmak için bir ay harcadı. Bir film şirketinde oyuncu yönetmeniymiş gibi rol yapan dolandırıcı, kandırdığı NFT sahibinin kripto cüzdanını boşalttı ve eline geçen 14 Bored Ape NFT’sini bir milyon dolara sattı.

Kripto dolandırıcısının bir ay süren dolandırıcılık hikâyesi Twitter’da tweet zincirine konu oldu. Kripto dolandırıcısı kendini bahsi geçen dolandırıcılık sırasında sahte bir web sitesi, sahte bir şirket ve bu şirketle anlaşma imzalamış gibi gösterdiği sahte kişilerle birlikte hayali bir film şirketinde gerçek bir oyuncu yönetmeniymiş gibi gösterdi. Dolandırıcı, bir aylık uğraşın sonunda NFT sahibini, film şirketinin bir animasyonda kullanılmak üzere bir Bored Ape NFT’sinin lisansı için 13.000 ve 17.000 dolar arası bir ücret ödemekle ilgilendiğine ikna etti.

Dolandırıcı ve NFT sahibi arasında gerçekleşen meşru görünümlü sözleşmeler ve gerçek şirketin gerçek kurucu müdüründen gelmiş gibi görünen sahte e-posta trafiğinden sonra dolandırıcı, NFT sahibinden kurulan sahte şirketin ortak web sitesi aracılığıyla bir sözleşme imzalamak için kripto cüzdanını kullanmasını istedi.

NFT sahibi cüzdanını kullandığı an dolandırıcı cüzdandaki on dört pahalı Bored Ape NFT’sini ele geçirdi. Ardından NFT’lerin her birini satılığa çıkardı ve gelen en yüksek teklifleri kabul ederek 852,9 ETH (Ethereum) kazandı. Dolandırıcı çaldığı ETH’yi DAI adındaki sabit akçeye (stablecoin) dönüştürerek 1.075.000 dolar değerinde DAI (diğer bir kripto para birimi) elde etti.

Derleyen: İsa Arslan

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın