/

Apple Rakip Uygulamalara İzin Vermeye Hazırlanıyor!

Apple’ın, üçüncü taraf uygulama mağazalarının, iPhone’lar ve iPad’ler gibi iOS cihazları için yazılım dağıtmasına izin vermeyi planladığı bildiriliyor.

Yakın tarihli bir dizi Avrupa Birliği düzenlemesi, Apple’ı sıkı korunan ürün yelpazesi üzerindeki kontrolünü gevşetmeye zorluyor. AB kararları, daha önce Apple’ın kendi kendine onarım programları oluşturmasını ayrıca Apple cihazlarının USB-C şarj bağlantı noktalarını kullanmasını zorunlu kılmıştı. Buna ek olarak  Apple, potansiyel güvenlik ve finansal konulardaki risklere rağmen bazı kullanıcıların resmî App Store’dan ayrılmak zorunda kalmadan üçüncü taraf uygulama mağazaları ve programları yüklemesine izin vermek durumunda. Apple’ın bu hamlesinin, bir başka AB kararı olan Dijital Pazarlar Yasası’nın bir sonucu olarak geldiği belirtiliyor.

Apple ve Google’ın, uygulama mağazalarını sıkı kontrol altında tuttuğu biliniyor. Her uygulamayı inceleyerek sözde cihazınıza indirdiğiniz herhangi bir yazılımın şirketlerin güvenlik ve içerikle ilgili kurallarına uygun olmasının sağlandığını ifade eden her iki şirket, kullanıcıların doğrulanmamış kaynaklardan program indirmesine izin vermenin güvenlik tehditleri oluşturabileceğini iddia ediyor. Bu teknik olarak doğru olsa da uygulamalarını piyasaya süren geliştiricilerden ücret topladıkları için söz konusu stratejinin aynı zamanda şirketlere tonlarca para kazandırdığı da bir gerçek.

App Store alternatiflerine erişim olanağının ne kadar yaygınlaşacağı henüz net değil. Apple’ın bunu sadece AB’deki iPhone’lara ve iPad’lere sunabileceği; ABD’deki ve dünyanın diğer bölgelerindeki cihazları her zaman olduğu gibi kısıtlı bırakabileceği söyleniyor. Belirtilen yeni pazar gerekliliklerinin 2024’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Derleyen: Tuğba Çeri

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın