TikTok’un Genç Kullanıcıları Olumsuz Etkilediği İddia Ediliyor

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’ndeki (CCDH) araştırmacılar hayali genç TikTok hesapları oluşturdular ve uygulamanın onları zararlı içerikle beslediğini iddia ettiler.

Araştırmacılar,  TikTok’un algoritmasının nasıl tepki verebileceğini test etmek için yeme bozuklukları içeren videoları beğendi. Ekip, uygulamanın birkaç dakika içinde model fotoğrafları, jilet ve intihar içerikli olanlar da dahil olmak üzere kilo verme ve kendine zarar verme ile ilgili videolar önermeye başladığını iddia ediyor.

Sosyal medya algoritmaları, bir kullanıcının ilgilendiği konuları ve materyalleri tanır ve daha sonra kullanıcıların sitede mümkün olduğunca fazla zaman geçirebilmeleri için onlara ilgilendikleri içeriklerin daha fazlasını göndererek işler.

Ancak eleştirmenler, belirli bir ilgi alanıyla ilgili içeriği öne çıkaran aynı algoritmaların kullanıcıları uygunsuz içeriğe erişmeye de yönlendirebileceğini iddia ediyor.

Fairplay’in yönetici direktörü Josh Golin yaptığı açıklamada, genç kullanıcıların çevrim içi platformlarda daha fazla zaman geçirdikçe akran baskısına, zorbalığa ve zararlı içeriğe karşı daha duyarlı olduklarını söyledi. Golin ayrıca TikTok’un genç kullanıcıları uygunsuz içerikten ve müdahaleci veri toplamadan koruyamayan tek platform olmadığını iddia etti.

TikTok’un şirket sözcüsü ise yaptığı açıklamada ortaya atılan iddiaları yalanladı. Araştırmacıların platformu normal kullanıcılarla aynı şekilde kullanmadıkları için sonuçlar karşısında ön yargılı olduklarını iddia ediyor. Şirket ayrıca, bir kişinin maruz kaldığı içerik türünün hesabının adından etkilenmemesi gerektiğini ve TikTok’ta 13 yaşın altındaki kullanıcılara izin verilmediğini, ek olarak platformun resmi yönergelerine göre yeme bozukluklarını veya intiharı teşvik eden videoların yasak olduğunu belirtti.

ABD’de yeme bozukluklarıyla ilgili içerik arayan TikTok kullanıcılarına ruh sağlığı web sitelerine bağlantılar ve Ulusal Yeme Bozukluğu Derneği’nin iletişim bilgilerini içeren bir istem sunuluyor. Ancak CCDH’deki araştırmacılar TikTok’un yeme bozukluklarıyla ilgili videolar için milyarlarca görüntüleme aldığını keşfettiğini iddia ediyor.

Genç TikTok kullanıcılarının, uygulamanın içerik denetiminden kaçmak için zaman zaman yeme bozuklukları için kodlanmış bir dil kullandıkları da tespit edildi.

CCDH CEO’su Imran Ahmed, bulgularının ardından TikTok’un kendi kendini düzenlemesinin başarısız olduğunu söyledi. Çocukların çevrim içi güvenliğini sağlamak için federal kuralların uygulanması gerektiğini de sözlerine ekledi. Ahmed, yerel Çinli izleyicilere sunulan TikTok sürümünün genç kullanıcıları matematik ve fen bilimleriyle ilgili içeriği görüntülemeye teşvik etmeyi amaçladığını ve 13 ve 14 yaşındakiler için zaman kısıtlamaları olduğunu belirtti. Sosyal medya şirketlerinin genç kullanıcılar hakkında toplayabilecekleri bilgileri sınırlayan yeni düzenlemeler getirilmesi ve Federal Ticaret Komisyonu bünyesinde çocukların çevrim içi gizliliğini korumaya adanmış yeni bir ofis kurulması için Kongre’de bir yasa tasarısı hazırlanmaya başladığı ise duyumlar arasında.

Derleyen: Deniz Akbulut

Deniz Akbulut

Dijitalleşen dünyanın tadını tuzunu gelenekselliğin özüyle bulmaya çalışan Z kuşağının ilk numunelerinden biri. Sanat, tarih ve evren hakkında araştırma yapmayı ve jenerasyonları bu paydada buluşturmayı gaye edindi. Deniz’in Dijitaliyidir için sloganı ‘dijital anlamak ve anlaşılmak için iyidir’ oldu.

Bir cevap yazın