//

Elon Musk, Twitter’da Hoşlanmadığı Hesapları Askıya Alıyor!

Twitter, aralarında The New York Times, Washington Post, CNN ve Voice of America muhabirlerinin de bulunduğu bazı gazetecilerin hesaplarını gerekçe bildirmeden askıya aldı.

Askıya almaların başlamasından saatler sonra Musk, askıya aldığı gazetecilerden biriyle 30.000′den fazla dinleyiciden oluşan bir Twitter Space sesli tartışmasında karşı karşıya geldi.

Musk, tartışmaya katıldıktan dakikalar sonra ayrılmadan önce gruba en son politikasını açıklayarak, “Özel şeyleri açığa çıkarmaya çalışırsan, uzaklaştırma alırsın. Hikâyenin sonu. Bu kadar.” dedi.

The New York Times’tan Ryan Mac, CNN’den Donie O’Sullivan, The Washington Post’tan Drew Harwell, Mashable’dan Matt Binder, The Intercept’ten Micah Lee, Voice of America’dan Steve Herman ve bağımsız gazeteciler Aaron Rupar, Keith Olbermann’ın ve Tony Webster’ın hesapları, perşembe akşamı itibariyle askıya alındı.

Twitter alternatifi olarak konumlandırılan bir platform olan Mastodon’un Twitter hesabı da perşembe akşamı erken saatlerde askıya alındı. NBC News muhabirleri tarafından işletilen Twitter hesapları, Mastodon sayfalarına herhangi bir bağlantı tweetleyemedi. Ancak Mastodon, Twitter’da trend oldu.

Musk, askıya alınan hesapların başka web sitelerinde jet takipçilerinin bağlantılarını yayımladığını belirten risk sermayesi şirketi Founders Fund’ın başkan yardımcısı Mike Solana’nın tweetine yanıt vererek, askıya alma işlemlerinin platformun özel jet takipçilerini yasaklayan yeni kurallarından kaynaklandığını söyledi.

Başka bir tweette “Bütün gün beni eleştirmeniz sorun değil. Ancak gerçek zamanlı konumumu ifşa etmek, ailemi tehlikeye atmak demektir.” dedi.

Musk, perşembe günü yasaklanan hesapların “Twitter hizmet şartlarını doğrudan ihlal ederek, benim tam gerçek zamanlı konumumu, temelde suikast koordinatlarını” yayımladığını tweetledi. NBC News bu iddiayı doğrulayamadı.

Musk daha sonra askıya almaların yedi gün süreceğini ekledi.

Mashable’da bir teknoloji muhabiri olan Binder, diğer askıya alınan CNN muhabiri O’Sullivan’ın açıklamasının ekran görüntüsünü tweetledikten sonra askıya alındığını söyledi.

Binder, “2008′den beri bu işin içindeyim. Hiç bileğime bir tokat yemedim çünkü her zaman kurallara uyarım. Kuralların ne olduğunu bildiğinde yapması zor değil.” dedi. Ayrıca hesabının kalıcı olarak askıya alındığını bildirdi. Musk’ı, önceki Twitter’ın eleştirdiği noktalarının aynısı yapmakla eleştirdi.

O’Sullivan, Musk’ın hoşlanmadığı hesapları yok ettiği iddiasıyla suçladı.

The Washington Post’un genel yayın yönetmeni Sally Buzbee, Harwell’in askıya alınmasının “Elon Musk’ın Twitter’ı ifade özgürlüğüne adanmış bir platform olarak yönetme niyetinde olduğu iddiasını doğrudan baltaladığını.” söyledi.

Buzbee perşembe gecesi yaptığı açıklamada, Harwell’in “Musk hakkında yaptığı doğru haberin yayımlanmasının ardından uyarı, işlem veya açıklama yapılmaksızın Twitter’dan atıldığını” ve derhal eski durumuna getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Musk, QAnon hareketi ve diğer aşırı sağcı gruplarla bağlantılı hesapları eski durumuna getirerek diğerlerini yasaklayarak Twitter’ı bir mutlakiyetçi ifade özgürlüğü olarak yöneteceğine dair verdiği sözden de geri adım atmış oldu.

Derleyen: Enver Çakır

Enver Çakır

Kelimelerin gücüne inanan, kendini bildiğinden beri her kelimenin kökenine inen ve her birinin büyüsünün, matematiğinin olduğunu düşünen kaçık bir dilbilimci. Bilim ve teknolojinin sağladığı dijitalleşmeden ulaşılabilirlik ve kolaylık sağlama açısından fazlasıyla memnun. Enver’in Dijitaliyidir için sloganı ‘’dijital istediğine kolay ulaşıyorsan iyidir ‘’oldu.

Bir yanıt yazın