///

Yapay Zekâ Görüntülerinin Yasaklanmayacağı ArtStation’da Protestolar Yükselişte!

Sanatçıların son zamanlarda ArtStation’ın ana sayfasında orijinal çalışmaların yerini alan yapay zekâ tarafından oluşturulmuş sanatın yasal ve etik sonuçlarına ilişkin endişeleri, salı günü oyunlarda çalışan birçok sanatçı da dahil olmak üzere farklı sektörlerdeki sanatçılardan gelen yaygın şikayetlerle yükselişte. Özellikle illüstratör Nicholas Kole ve kostüm tasarımcısı Imogen Chayes tarafından teşvik edilen protestolar, sanatçıların ana sayfayı mesajla kaplamak amacıyla ArtStation portföylerini yapay zekâ sanatını kınayan bir pankartla dolduruyor.

Bu ekran görüntüleri ArtStation’ın ana sayfasının neredeyse tamamen ‘No AI art’ pankartıyla doldurulduğunu gösteriyor. Sayıca azalmakla birlikte paylaşımlar ve protestolar hâlâ devam ediyor. Hatta insanlar yüksek çözünürlüklü çalışmalarla protestoya kendi yorumlarını katıyorlar.

Epic o zamandan beri bu endişeleri gidermek için çok az şey sunan ve hatta daha fazla protestoları uzatan bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, “ArtStation’ın içerik yönergeleri, sanat eserinin yayımlanması sürecinde yapay zekânın kullanılmasını yasaklamamaktadır. ArtStation, bir sanatçı topluluğu tarafından desteklenen özgünlüğü yükseltmek ve kutlamak için tasarlanmış bir portföy platformudur. Portföyünüzdeki çalışmalar sizin yarattığınız çalışmalar olmalıdır ve bu süreçte şeffaf olmanızı teşvik ediyoruz. Lütfen yalnızca size ait olan ya da yayımlama izniniz olan çalışmaları yayınlayın.” ibaresi bulunmakta.

Epic, AI sanatını tamamen kaldırmayı veya yasaklamayı planlamıyor. Ancak sanatçılara çalışmalarının nasıl kullanılacağı konusunda “daha fazla kontrol” sağlamak için önlemler aradığını belirtiyor. Ayrıca öğrenme materyali olarak orijinal içeriği kullanan yapay zekânın “ArtStation kullanıcılarının haklarını ihlal” edebileceğini, bu nedenle yanıtının bir parçası olarak, sanatın ticari veya ticari olmayan yapay zekâyı eğitmek için kullanılmasına izin vermek veya vermemek için etiketler eklemeyi planladığını öne sürüyor.

Mesele şu ki orijinal yapay zekâ sanatı diye bir şey yok. Bu iki kavram yan yana gelemeyecek çelişkiler oluşturuyor. AI tarafından oluşturulan görseller, gerçek sanatçıların kolektif çalışmalarını analiz ederek doğrudan bu referanslara ve sağlanan tanımlayıcılara dayalı olarak ‘yeni bir görüntü’ üretilmesinden ibaret.

Yapay zekâ zaten bu tür görselleri oluşturmak için sayısız portföydeki sanat eserlerinden besleniyor ve bazı yeni etiketlerin bir süredir çekirge sürüsü gibi yayılan sanat botlarını aniden durduracağı şüpheli görünüyor. Şimdiye kadar Epic, bir gün harekete geçeceğine dair sadece belirsiz vaatlerde bulundu. Bu da kariyerleri orijinal sanata ve bunun için kredilendirilmeye bağlı olan insanları anlaşılır bir şekilde üzdü.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın