Google Search, Kesintiler Sırasında Güncelleme Sağlamak İçin Status Dashboard’u Sunuyor

Google, Cloud ve Workspace’de olduğu gibi olayları belirlemek ve amiral gemisi ürünü arızalandığında güncellemeleri sağlamak için Arama Durumu Gösterge Tablosu’nu sunuyor. Bu tablo sayesinde ürüne göre raporlanan olayların geçmişini görebileceksiniz.

Durum Göstergesi Paneli, özellikle olaylar sırasında “arama durumunu” bildirir. Google, “yaygın sorunu”, “çok sayıda siteyi veya Arama kullanıcısını etkileyen bir arama sisteminden kaynaklı bir sorun” olarak tanımlar.

Listelenen üç temel arama sistemi Tarama, Dizin Oluşturma ve Sunma olarak bilinir. Google, “Bir saat içinde gösterge panelinde bir olay ve 12 saat içinde olayla ilgili artarda güncellemeleri yayımlanacaktır.” dedi. Ancak raporlar dünyanın dört bir yanında bulunan personelden gelmesi nedeniyle otomatik değil.

Tarama: Google, “crawler” adı verilen otomatik programlarla internette bulduğu sayfalardan metin, resim ve videoları indirir.

Dizin oluşturma: Google, sayfadaki metin, resim ve video dosyalarını analiz eder ve bilgileri büyük bir veri tabanı olan Google dizininde saklar.

Arama sonuçlarının sunulması: Bir kullanıcı Google’da arama yaptığında, sorguladığı konu hakkındaki alakalı bilgileri sunar.

Girişler ayrıca “mevcut olduğunda hafifletme olasılıklarını” da içerecek.

“Örneğin, milyonlarca site için alan adı çözümlemesi bir sunucunun Googlebot’un bağlantı taleplerini reddettiği varsayımsal senaryoda, sunucularını değiştirmenin sitelerin yaşadığı sorunu hafifletebileceğini belirten bir güncelleme yayımlayabiliriz.” diyor Google.

Google, bir olayın “mühendislerimizin sistem üzerindeki hatayı sona erdirecek değişiklikler yaptığında çözülmüş” olacağını kabul ediyorlar. Ancak bu, sistemin artık faydalı olduğu anlamına gelse dahi, olayın türüne bağlı olarak sitelerin yeniden işlenmesine kadar bir süre daha etkileri görülebilir.

Derleyen: Erol Can Doğan

Erol Can DOĞAN

"Kıyıya vurmadıkları sürece balıklar suyun farkında değildirler" sözünü hayatında deneyimlemiş, zihnini teknolojik distopyalarla kirletmemiş, dünün şartlarına barışık, bugünün gerçeklerine uyumlu, geleceğin olasılıklarına şimdiden odaklanmış. Erol Can'ın dijitaliyidir için sloganı "geleceğin dünyası dijitalle iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın