Brezilya da “Merkez Bankası Dijital Para Birimine” Geçiyor!

Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, Brezilya CBDC’sinin (merkez bankası dijital para biriminin) 2024 yılında kullanıma sunulacağını açıkladı.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, ekonomilerine yardımcı olmak için blockchain teknolojisinin nasıl kullanılabileceğini keşfetmek için çabalıyor. Bu kapsamda kripto para birimlerinin artan şekilde benimsenmesi, birkaç merkez bankasını kripto tarafından sunulan itibari para alternatiflerini araştırmaya sevk etti.

Campos Neto tarafından yapılan duyuru, dijital dünyada veri güvenliği ve korunmasına yönelik yakın tarihli bir seminerde geldi.

Başkan Neto, “İlk adımlar arasında finans kuruluşlarıyla birlikte yürütülecek bir pilot program yer alıyor. Bunun devamında, planlanan Dijital Para Birimi’nin daha geniş kullanımı ortaya konulacaktır. Bu dijitalleştirilmiş, ücretli, entegre sistemin topluma dahil edilmesiyle birlikte, insanların finans dünyasında gelişmelerine ve dahil olmalarına çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Dijital varlıkların, diğer şeylerin yanı sıra daha fazla kapsayıcılık, daha düşük maliyetler ve etkili risk yönetimine yol açacağını düşünüyorum.” dedi.

Brezilya, bu yılın mart ayı başlarında CBDC’sini geliştirmeye başlamak için önemli adımlar atmıştı. Brezilya medya kuruluşu Poder360 tarafından yayımlanan bir rapora göre, Brezilya Merkez Bankası “Digital Real” olarak adlandırılan Brezilya CBDC’sini geliştirmek için dokuz ortak seçti.

Seçimler, Brezilya merkez bankasının Digital Real’in geliştirilmesi için aldığı 47 teklif arasından yapıldı. Bunlar arasında Latin Amerika’nın en büyük kripto borsası Mercado Bitcoin, popüler DeFi protokolü Aave ve Banco Santander (BME:SAN) Brasil yer alıyor.

30 Kasım’da Brezilya Ulusal Kongresi’nin alt kanadı, kripto para birimlerinin ülkede bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasallaştıracak bir yasayı onayladı. Bu hamle, kripto alanında faaliyet gösteren Brezilyalı firmalar için çok ihtiyaç duyulan düzenleyici netliği sağladı.

Derleyen: Şükrü Bıyıklı

Bir yanıt yazın