Beni, İkinci El Alışveriş için “Kolay Bir Buton” Oluşturuyor

Beni, yeniden ticaret endüstrisine katkı sağlamak adına tüketicilerin ikinci el ürün ilanlarını bulmalarına yardımcı olmak amacıyla ücretsiz bir tarayıcı uzantısı oluşturdu.

Döngüsel ya da ikinci el satış olarak da bilinen yeniden ticaret, büyük ölçüde tüketicinin fırsatlar ve daha sürdürülebilir seçenekler aramaya yönelmesi nedeniyle büyük bir endüstri haline geliyor. Archive gibi bazı şirketler bunu şirket perspektifinden ele alırken Gently, Olive, Curtsy, Rebag ve Treet gibi diğerleri ise insanların ikinci el giysi ve aksesuarları keşfetmelerine yardımcı olmak için pazar yeri tarafından ele alıyor. Beni de bu kalabalık ikinci gruba katılarak, alışveriş yapanların aradıkları ürünlerin ikinci el ilanlarını bulmalarına yardımcı olmak amacıyla ilk etapta Chrome ve Safari için ücretsiz bir tarayıcı uzantısı oluşturdu.

Imperfect Foods gibi şirketlerde sürdürülebilirlik ve türevi konularda çalışan CEO Sarah Pinner, 2021 yılında CTO Celine Mol ile birlikte Beni’yi kurdu. Şirket fikri, Pinner’a daha fazla ikinci el ürün satın almak istediklerini söyleyen arkadaşlarıyla yaptığı bir sohbetten doğsa da bunları keşfetme ve elde etme deneyimini o kadar da harika bulmuyorlardı.

Pinner, TechCrunch’a “Envanter çevrim içi ama her zaman erişilebilir değil. İstekli müşterileri yeniden satışa çekmek yerine, yeniden satışı müşteriye getiriyoruz.” dedi.

Beni’nin kendisini rakiplerinden ayırdığını düşündüğü nokta, bir teslimat kanalı olarak tarayıcı uzantısını kullanması ve böyle bir şeye sahip ilk kişi olduğunu iddia etmesi. İnsanlara alışveriş yapmanın yeni bir yolunu öğretmek yerine yapay zekâ ile birleştirilen uzantı, şirketin müşterilerle bulundukları yerde buluşmasını ve onlara daha iyi bir arama deneyimi sunmasını sağlıyor.

Şirket 1.000’den fazla moda ve aksesuar sitesi ile iş birliği yaptı. Alışveriş yapan kişi bu sitelerden birine girip bir ürünün üzerine tıkladığında Beni, The RealReal, Rent the Runway, Vestiaire Collective, eBay ve Kidizen gibi 30’dan fazla yeniden satış pazarına girerek benzer ürünleri yeniden satışta bulacak. Ayrıca Patagonia’nın WornWear’ı ile bir test programı yeni tamamladı. Pinner, tüm bu ortaklıkların Beni’nin en geniş envanter veri tabanlarından birine sahip olmasını sağladığını belirtiyor.

Eylül ayında beta sürecinden çıkan Beni, ürünlerin satışından komisyon alıyor. Henüz çok erken olduğu için, Pinner’ın yorum yapmaya istekli olduğu çok fazla finansal veri yok, ancak illegal veriler Google Chrome ve Safari’de 4.000’e yakın kullanıcı olduğunu gösteriyor.

Önceki finansmanla şirket beta ürününü ve çekirdek teknolojisini geliştirmeye odaklandı. Pinner şimdi veri, teknoloji, iş ortakları ve kullanıcılardan oluşan bir temel oluşturmaya odaklanılacağını ve Beni’nin altı kişilik iş gücüne katılacak ek işe alımlar yapılacağını söyledi. Şirket ayrıca üniversite öğrencileri için Beni Band elçi programı da dahil olmak üzere pazarlama üzerinde çalışacak.

Pinner, konuya ilişkin şu cümleleri kurdu: “İkinci el satın almak isteyen ancak bunu aktif olarak aramayan insanlar için bir karşılama partisi olmak istiyoruz. Şu anda yeniden ticaretin hızlanmasında, geleceğin e-ticaret ve yeniden ticaret değil entegre bir deneyim olacağını görüyoruz.”

Derleyen: Hatice Bulut

Bir yanıt yazın