//

TikTok’ta Şaka Yapan Yönetici Kovuldu, Apple Çalışanları İkiye Bölündü

Apple çalışanları, TikTok’ta ‘büyük göğüslü kadınları’ okşamakla ilgili şaka yapan eski yönetici Tony Blevins’in kovulmasına karışık tepkiler veriyor gibi görünüyor. Teknoloji devi, viral bir TikTok’ta yaptığı küstah yorumlara yanıt olarak Blevins’i işine son verdi. Eski meslektaşları WSJ’ye Blevins ile çalışırken asla cinsiyetçi veya profesyonel olmayan davranışlara tanık olmadıklarını söylediler.

Eski Apple yöneticisi Tony Blevins’in viral bir TikTok gönderisinde kaba sözler söylediği için Eylül ayında kovulmasından aylar sonra, meslektaşları ve teknoloji devindeki çalışma arkadaşları onun işine son verilmesi konusunda karışık duygulara sahip görünüyor.

VİDEO:

Daha önce Blevins ile çalışan personel, yakın tarihli bir hikaye için Wall Street Journal’a cinsiyetçi veya profesyonel olmayan davranışlara tanık olmadıklarını söylediler ve onun hararetli anları dağıtmak için ara sıra benzer komedi unsurlarını kullandığını belirttiler. Journal’a göre Blevins, Apple’da 22 yıl satın alma başkan yardımcısı olarak çalıştı ve müzakere becerileri ve maliyetleri düşük tutma becerisiyle büyük saygı görüyordu.

Blevins’in düşüşü 25 saniyelik bir videodan sonra oldu. Eski yöneticiye, fiyatı 500.000 doları aşan nadir bir lüks otomobil olan Mercedes-Benz SLR McLaren’den çıkarken ne iş yaptığı soruluyor.

Eski yöneticiye, fiyatı 500.000 doları aşan nadir bir lüks otomobil olan Mercedes-Benz SLR McLaren’den çıkarken ne iş yaptığı soruluyor.

Blevins, daha sonra 1981 yapımı “Arthur” filmine atıfta bulunduğunu iddia ettiği sözde, “Zengin arabalarım var, golf oynuyorum ve büyük göğüslü kadınları okşuyorum.” diye yanıt veriyor.

Daniel Mac’in pahalı arabaları olan insanlara kariyerlerini sorduğu bir seri kapsamında paylaştığı video, şu ana kadar 2 milyon kez görüntülendi. Ayrıca, Apple’ın insan kaynakları ekibinü etiketledi ve bir yöneticinin Blevins’e ulaşmasını istedi.

Blevins, Journal’a, Apple’ın saat 01: 30’da onunla iletişime geçip videoyu hemen kaldırmasını istemesinin ardından bütün geceyi TikTok’tan videoyu kaldırmak için Mac ile iletişime geçmeye çalışarak geçirdiğini söyledi. Blevins’e göre, bir yönetici kendisine “bu gerçekten kötü, bazı insanlar şikayet etti” dedi.

Blevins’ten nihayetinde istifa etmesi istendi ve bunu reddettiğinde Eylül ayında işten çıkarılmadan serbest bırakıldığını söyledi.

Blevins Journal’a “Bu olay beni tamamen şok etti” dedi. “Bütün hayatım Apple oldu. En sadık insan olmaya çalıştım.”

Bazı çalışanlar onun görevden alınmasına şaşırırken, diğerleri Journal’a kararın Apple’da kapsayıcılığı uygulamak ve ayrımcılığı önlemek için önemli olduğunu söyledi.

2019’da Apple’dan ayrılan eski bir kıdemli insan kaynakları yetkilisi olan Chris Deaver, WSJ’ye “Liderlerin Apple’ın ilkelerini somutlaştırması gerekiyor” dedi.

Apple’ın kararı, kovulmayı aşırı bulanlar ve daha önce Insider’a konuşan görgü kuralları uzmanları da dahil olmak üzere, bu tür yorumlar yapmanın “asla uygun olmadığını” söyleyenler arasında yaygın bir tartışmaya yol açtı.

Bir görgü kuralları uzmanı ve Protocol School of Texas’ın kurucusu Diane Gottsman, Eylül ayında Insider’a “Küçümseyen bir yorum yapmak asla uygun değil. Bir filmden alıntı olsa bile, yine de uygun değil. Yaptığı saldırgan, küçümseyici ve küçük düşürücüydü.” dedi.

Blevins, verdiği röportajı “22 yıl yaklaşık 25 saniye içinde sona erdi” diyerek bitirdi.

Derleyen: Dilan Sağlam

Dilan Sağlam

Sosyal medyayla haşır neşir, farklı kültürleri, gezmeyi ve sürekli öğrenmeyi seven biri. Yolda kendini bulmayı umut eden ve yolunu çiçeklerle süslemeyi hayat gayesi edinmiş durumda. Dijital araştırıp, öğrenilince daha da iyidir.

Bir yanıt yazın