/

Instagram’da Gönderilerinizin Görülmemesinin Gizli Nedenleri Neler?

Instagram gönderilerinizi neden daha az kişinin gördüğünü merak ediyorsanız, artık öğrenmenize yardımcı olabilecek resmi bir araç var.

Instagram başkanı Adam Mosseri tarafından duyurulan yeni araç, uygulamanın mevcut “Hesap durumu” işlevlerine yönelik bir geliştirme ve paylaştığınız herhangi bir içeriğin, hesabınızın daha geniş bir kitle tarafından sessizce geri alınmasına neden olup olmadığını ortaya çıkarıyor.

Instagram’ın yeni aracı, bazı gönderilerin nasıl nispeten düşük etkileşim aldığının sırlarını açığa çıkarıyor.

Instagram’ın yayınlanan topluluk yönergelerini ihlal etmeyen içerik, paylaştığınız gönderinin “Keşfet” gibi yerlerde veya şu anda sizi takip etmeyen kullanıcılara önerilen içerik olarak görünmeye uygun olup olmadığını belirleyen daha katı “öneri yönergelerine” aykırı olabilir.

Mosseri’ye göre, bu yayınlanmayan kuralları ihlal etmek, hesabınızın tamamının “fotoğraflarınızın ve videolarınızın, sizi takip etmeyenlere gösterilmesine uygun olmayan bir duruma gelmesine” neden olabilir. Erişiminiz bu kural tarafından ciddi şekilde sınırlandırılmış olup, gönderilerinizi yalnızca sizi aktif olarak takip etmeyi seçen kişiler görebilir.

Instagram’da Ayarlar’a gidin ve Hesap’ı seçin. Ardından, Hesap Durumu’na tıklayın. Burada, Instagram yönergelerini ihlal ettiği düşünülen tüm gönderilerin bir özetini bulacaksınız ve size sorunu çözmek için harekete geçme fırsatı verilecek. Bu, herhangi bir rahatsız edici gönderiyi düzenlemek veya silmek veya haksız olduğunu düşünüyorsanız Instagram’ın kararına itiraz etmek anlamına gelebilir.

Bu bölümde ayrıca Instagram’ın politikalarının nasıl çalıştığı, bunları ihlal ettiğinizde ne olduğu ve nasıl itiraz edebileceğiniz hakkında bilgiler bulacaksınız.

Yeni araç, sistem tarafından “gölge yasağı” uygulandıklarını düşünenler için hoş bir ek olarak gelecek. Bununla birlikte, yeni aracın ele almadığı şey, içeriğinizin sizi takip eden birçok hesaba gösterilmediği çok yaygın bir durum.

Mosseri’nin duyurusuna tepkiler karışık oldu ve önemli sayıda yorum, içerik kurallarının herhangi bir ihlaliyle ilgisiz görünen katılımda önemli düşüşlerden şikayet etti. Diğerleri, bir hesapta izin verilen içeriğin, aynı görüntüler başka bir hesapta yayınlandığında uygunsuz olarak işaretlenmesiyle, Instagram kurallarının uygulanma biçiminin tutarsızlığından şikayet ediyor.

Bir not olarak, içeriğiniz Instagram tarafından tavsiye edilebilir bulunsa bile, bu tür içerikleri sınırlamak için “Hassas içerik kontrolü” ayarını yapmışlarsa, işarete yaklaşan fotoğraf ve videoların yayınlanması, hesapların gönderilerinizi görmemesine neden olabilir.

En azından şimdi, yeni araçlarla, perde arkasında neler olup bittiğine dair daha fazla bilgi sahibi olacağız ve önerilen gönderiler için itiraz sürecine giden yeni bir rotaya sahip olacağız. Instagram’ın bu itirazları doğru bir şekilde ve zamanında işleme alıp almayacağı sorusu hala açık kapı olarak görünüyor.

Derleyen: Dilan Sağlam

Dilan Sağlam

Sosyal medyayla haşır neşir, farklı kültürleri, gezmeyi ve sürekli öğrenmeyi seven biri. Yolda kendini bulmayı umut eden ve yolunu çiçeklerle süslemeyi hayat gayesi edinmiş durumda. Dijital araştırıp, öğrenilince daha da iyidir.

Bir cevap yazın