/

Influencer Pazarlama Büyüdükçe Markalar ve Ajanslar Yeni İçerik Araçlarını Deniyor

Influencer pazarlama, içerik oluşturucu içeriğinden yararlanmanın ve yeni izleyiciler kazanmanın yollarını buldukça, birçok marka ve medya ajansı için iş olarak görülmeye başlanıyor.

Ajanslar ve markalar, yapay sanal etkileyicilerden sosyal medyadaki mikro etkileyicilere kadar, influencer pazarlamayı kullanmanın yeni yollarına strateji oluşturmaları ve bunlara uyum sağlamaları gerektiğini fark ediyorlar. Uzmanlar, sosyal medya etkileyicilerinin güvenilir bir yatırım olup olmadığı konusunda çok fazla eleştirinin olduğunu söylüyor.

Influencer pazarlama ajansı Village Marketing’in kurucusu Vickie Segar’ın açıkladığı gibi; doğrudan tüketiciye yönelik markalar, 10 yıl önce işe başladığında, influencerları benimsemek için hızlıydı. Ancak şimdi Fortune 500 şirketleri, Influencerlar’a yatırım yapmaları gerektiğini fark ettiler ve hızla arayı kapatmaya çalışıyorlar. Sonuç olarak, Segar’ın firması, bu yılın başlarında Wunderman Thompson ağına katılmak ve içerik oluşturucu ortaklarını geliştirmek için WPP tarafından satın alındı.

Bu sektördeki büyüme, sektörde daha büyük bir istek olduğunu gösteriyor. Statista’ya göre küresel influencer pazarının 2020’de 9,7 milyar dolar, 2021’de 13,8 milyar dolar ve 2022’de 16,4 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. HubSpot’un 2023 pazarlama stratejisi ve trendlerini içeren rapor notlarına göre, influencer pazarlama daha yaygın bir pazarlama haline geliyor. HubSpot’un 1200’den fazla küresel pazarlamacıyla yaptığı ankete göre, şu anda influencer pazarlamayı kullanan pazarlamacıların %89’u 2023’te yatırımlarını koruyacak ve artıracak.

Bağımsız ajanslar ve benzer şekilde holding şirketleri, daha küçük içerik oluşturucuları dahil etmek ve büyük ölçekli kampanyalar geliştirmek için influencer stratejilerini geliştiriyor. Influencerlar büyük takipçilerle tanınırken, binlerce ve onbinlerce takipçisi olan daha küçük içerik oluşturucular, daha niş kitlelere açılan bir kapı olabilir ve daha iyi etkileşim sağlayabilir. HubSpot’a göre, influencerlar’a yatırım yapan pazarlamacıların %56’sından fazlası mikro etkileyicilerle çalışıyor.

Brandwatch’ın 2023 için pazarlama trendleri raporu, sanal influencerların, influencer pazarlamanın gelişmekte olan bir alanı olacağını öngörüyor. Bu sanal influencerlar, ister bir hizmetin ister promosyonun parçası olsun, kullanıcılarla çevrim içi etkileşim kuran sosyal medya için oluşturulan, bilgisayar tarafından oluşturulan karakterler veya botlar. Brandwatch’a göre 2022’de Amerikalı tüketicilerin %35’i sanal bir influencer tarafından tanıtılan bir ürün veya hizmeti satın aldı ve bunların %40’ı Z kuşağı veya Y kuşağı tüketicisiydi.

Örneğin Prada, adını moda devinin parfümünden alan Candy adlı sanal bir influencer geliştirdi. Giyim markası PacSun ayrıca mağazasını #pacpartner hashtag’i ile tanıtmak için sanal influencer Lil Miquela’yı yarattı. Lil Miquela, PacSun’un 2,7 milyon takipçili ana Instagram hesabını geride bırakarak 2,9 milyon takipçiye ulaştı.

Tüketici istihbarat şirketi Brandwatch’ta stratejiden sorumlu başkan yardımcısı James Creech, “Sanal influencerlar, bu ikonik karakterlerden bazılarının hayata geçirilmesine yardımcı olabilir. Hayranlar, sanal influencerların çevrim içi içeriğini takip etme ve onlarla sosyal medya yorumları veya canlı yayınlar aracılığıyla etkileşim kurma şansı elde ediyorlar. Bu da parasosyal bir ilişki geliştirmeye ve sanal influencer ile hayran arasındaki bağlantıyı beslemeye yardımcı oluyor.”

Ancak influencer pazarlamanın zorlukları da var. Segar’ın belirttiği gibi, artık influencerların üzerindeki rekabet fiyatları artıyor. Daha büyük şirketler influencer pazarlamayı benimsedikçe, içerik oluşturucular hizmetleri için daha fazla ücret almaya başlayacak.

Derleyen: Beyza Keleş

Beyza Keleş

Kendini geliştirmeyi, araştırmayı, yeni yerler keşfetmeyi ve keşfettiği yerlerin renkli dünyasında dolaşmayı seven biri. Beyza teknoloji ile iç içe geçmiş bir dünyaya kendince ayak uydurur. Ayak uydurmaya çalışırken de kendisine bir şeyler katar. Dijitaliyidir için Beyza'nın sloganı " dijital özgürleşebildiği sürece iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın