Pentagon’dan Dört Büyüklerle 9 Milyar Dolarlık Dev Ortaklık

ABD Savunma Bakanlığı’nın genel merkezi Pentagon; Microsoft, Amazon ve Google’ın ana şirketi Alphabet ve Oracle ile 9 milyar dolarlık yeni bir bulut bilişim sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

Milyarlarca dolarlık proje, Joint Combat Cloud Capability veya orijinal adıyla Joint Warfighting Cloud Capability (JWCC), daha önce planlanan ancak daha sonra iptal edilen Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI) projesinin yerini alacak. Pentagon’un JEDI projesi sadece Microsoft ile yapılmıştı ancak Amazon’un girişimleriyle ABD Savunma Bakanlığı projeyi iptal etti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon yetkilileri, 9 milyar dolarlık JWCC sözleşmesinin tüm savunma departmanlarının bulut yeteneklerini hızla genişleteceğini söyledi. Haziran 2028’e kadar tamamlanması beklenen 9 milyar dolarlık sözleşme; Google, Oracle, Microsoft ve Amazon arasında eşit olarak paylaştırılmayacak.

Bunun yerine, her şirkete 100.000 dolar garanti verildi ve bütçenin geri kalanı için şirketlerin teklif vermesi gerekecek. Savunma Bakanlığı yetkilileri bunun sektörde olduğu gibi fiyat rekabeti yaratacağını, en iyi fiyat ve en iyi teknolojiye sahip teklifin görev gerekliliklerine göre değerlendirileceğini açıkladı.

Teknoloji şirketlerinin dördü de belirsiz teslimat, belirsiz miktar veya IDIQ sözleşmeleri kazandı yani belirli bir süre için belirsiz miktarda hizmet alabilecekler. Savunma Bakanlığı, “Bu sözleşmenin amacı, Savunma Bakanlığı’na stratejik düzeyden taktiksel sınıra kadar tüm güvenlik etki alanlarında ve sınıflandırma düzeylerinde kurumsal çapta küresel olarak kullanılabilir bulut hizmetleri sağlamaktır.” dedi.

Derleyen: Gamze Kılıç

Gamze Kılıç

Gelişen dünyayı adım adım takip ederek hayatın gerisinde kalmamayı tercih eden, okumayı, izlemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi seven ve söz konusu öğrenmelerini sizlerle paylaşmak için hazır olan biri. Dijitaliyidir için Gamze'nin sloganı "Dijital içinde sen de varsan iyidir."oldu.

Bir yanıt yazın