/

Huawei, Rakibi İçin 5G Patentini Lisanslıyor!

Çinli teknoloji devi Huawei cuma günü yaptığı açıklamada, 5G teknolojisini rakip cep telefonu üreticisi Oppo’ya lisanslayacağını söyledi.

Huawei, geleceğin endüstrilerini desteklemenin anahtarı olarak görülen yeni nesil ultra hızlı mobil internet olan 5G patentlerinin en büyük sahiplerinden biri.

Huawei, Nokia ve Ericsson gibi bazı rakiplerine kıyasla bu patentlerden para kazanma konusunda geçmişte agresif davranmadı. Ancak ABD yaptırımları akıllı telefon işini ezdikten sonra şirket, devasa patent hazinesinden para kazanmak da dahil olmak üzere yeni gelir akışları aradı.

Huawei yaptığı açıklamada yeni bir gelir akışının kilidini açmak istediği için 5G teknolojisini rakip telefon üreticisi Oppo’ya lisanslayacağını söyledi.

Dünyanın en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi olan Huawei ve Oppo, “5G de dahil olmak üzere hücresel standart temel patentleri kapsayan küresel bir patent çapraz lisans anlaşması” imzaladı.

2019’da ABD, Huawei’yi akıllı telefonları ve diğer bazı ürünleri için ihtiyaç duyduğu kritik yarı iletkenlerden kesmek için bir ihracat kara listesi de dahil olmak üzere bir dizi önlem kullandı. Bu, şirketin bir zamanlar dünyada bir numara olan akıllı telefon işini zedeledi.

Çinli teknoloji devi, geçen yıl teknolojisini patentler yoluyla diğer şirketlere satmaya başlayacağını belirtti.

Şirket daha önce 2019-2021 yılları arasında fikri mülkiyetinin lisanslanmasından 1,2 milyar dolar ila 1,3 milyar dolar gelir elde etmeyi beklediğini belirtmişti. 2021 için beklentilerinin karşıladığını söylemiş ancak bir rakam vermemişti.

5G, ABD ile Çin arasındaki daha geniş teknoloji savaşının çekişmeli bir parçası haline geldi. Her iki ülke de bunu kritik bir teknoloji olarak görüyor. Ancak ABD, Huawei’nin ulusal bir güvenlik tehdidi oluşturduğuna dair endişelerini dile getirdi ve diğer ülkelere Çinli firmayı 5G altyapılarından yasaklamaları için baskı yaptı. Huawei, ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu defalarca reddetti.

Derleyen: Dilan Sağlam

Dilan Sağlam

Sosyal medyayla haşır neşir, farklı kültürleri, gezmeyi ve sürekli öğrenmeyi seven biri. Yolda kendini bulmayı umut eden ve yolunu çiçeklerle süslemeyi hayat gayesi edinmiş durumda. Dijital araştırıp, öğrenilince daha da iyidir.

Bir yanıt yazın