Google, Masaüstüne ‘Sürekli Kaydırma’ Özelliği Getiriyor

Kullanıcıların “Sürekli kaydırma” özelliği ile altı sayfaya kadar sürekli sonuçlara ulaşması hedefleniyor.

Google, ABD’li kullanıcılarına ilgili arama sonuçlarını bulmak üzere sayfalar arasında gezinmek zorunda kalmamaları için masaüstünde bir “Sürekli Kaydırma” özelliği sunuyor. Şirketin geçen yıl ekim ayında mobil cihazlarda sunduğu benzer bir özelliği genişletmesi olarak görülen bu hizmet ile kullanıcılar, daha fazla sonuç aramak için “Diğer” düğmesini görmeden önce aşağı kaydırarak altı sayfaya kadar arama sonucunu görebilecek. Mobil cihazlarda ise bu limit dört sayfalık arama sonuçlarıyla sınırlı. Google, değişikliğin ilk önce ABD’de İngilizce aramalar için kullanıma sunulduğunu belirtti.

Arama yapan kullanıcılar, ilk etapta ekstra uzun bir ilk sayfa gibi hissedecek. Özellik, ilk sayfada yer alamayan sitelere de daha fazla görünürlük fırsatı sunuyor.

Değişiklik, birçok kullanıcının Google arama sonuçlarının kalitesinin düştüğünden şikâyet ettiği bir zamanda geldi. Bu şikayetler üzerine Google, arama sonuçlarını daha görsel hale getirmek de dahil olmak üzere bir dizi değişiklik yapmıştı. Bu kapsamda, geçtiğimiz aylarda, Reddit ve Quora’dan gelen sonuçları “Tartışmalar ve forumlar” adlı bir bölüm altında ortaya çıkaran bir özelliği de kullanıma sunmuştu.

Pek çok özellik mobil öncelikli bir tasarıma sahipken, Google aynı zamanda masaüstü aramayı geliştirmek için çalışıyor. Şirket, kullanıcıların hava durumu ve hisse senetleri gibi bilgilere bir bakışta erişmesini sağlamak için ana ekranda widget tarzı kartları test ediyor.

Derleyen: Tuğba Çeri

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın