///

Elon Musk: Twitter’ı Devraldığımda Neredeyse Kimse Çocuk Güvenliği Üzerinde Çalışmıyordu

Elon Musk, kendisi göreve gelmeden önce Twitter’da çocuk güvenliğine öncelik verilmemesinin bir “suç” olduğunu tweetledi. Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey, Musk’ın iddiasının yanlış olduğunu yanıtladı. Musk iddiasını ikiye katlayarak yeni güvenlik şefi Ella Erwin ile bunun “birinci önceliği” olduğunu ekledi.

Cuma günü bir dizi tweette Musk ve Dorsey, Musk Twitter’ı satın almadan önce sosyal medya platformunun çocukların korunmasına öncelik verip vermediği konusunda kimin doğruyu söylediğini tartıştılar.

Musk, Twitter’ın platform politikalarını ihlal etmediği için çocuk pornosunu kaldırmayı nasıl reddettiğiyle ilgili 2021 New York Post makalesini paylaşan bir kullanıcıya, Twitter’ın yıllardır çocuk istismarı konusunda harekete geçmemesinin bir “suç” olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Dorsey, Musk’ın iddiasının yanlış olduğunu söyledi.

Musk, Dorsey ile çelişerek “Artık Twitter’ın güvenlik bölümünü yöneten Ella Irwin, bu yılın başlarında Twitter’a katıldığında, neredeyse hiç kimse çocuk güvenliği üzerinde çalışmıyordu.” dedi.

18 Kasım’dan bu yana güven ve güvenlik şefi olan Irwin’in endişelerini daha önce eski CEO Parag Agrawal ve eski finans müdürü Ned Segal ile dile getirdiğini, ancak Musk’a göre “kadro talebini reddettiklerini” sözlerine ekledi.

Milyarder bu konuyu “en önemli önceliği” haline getirdiğini belirttikten sonra Segal’in “önceliklerinin çok karışık” olduğunu da sözlerine ekledi.

Musk’ın iddialarına rağmen, Wired’in geçen ay bildirdiğine göre, kendini Japonya ve Asya-Pasifik bölgesinde çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerini kaldırmaya adamış bir ekip kaldı.

Derleyen: Dilan Sağlam

Dilan Sağlam

Sosyal medyayla haşır neşir, farklı kültürleri, gezmeyi ve sürekli öğrenmeyi seven biri. Yolda kendini bulmayı umut eden ve yolunu çiçeklerle süslemeyi hayat gayesi edinmiş durumda. Dijital araştırıp, öğrenilince daha da iyidir.

Bir cevap yazın