//

Avatarlarınız Artık WhatsApp’ta!

WhatsApp; Instagram, Facebook ve Messenger’da kullanıma sunulmasından aylar sonra, dünya çapındaki kullanıcıları için profil fotoğrafı veya özel çıkartma olarak kullanılabilecek 3D avatarları kullanıma sunmaya başladı.

Çarşamba günü, Meta CEO’su Mark Zuckerberg Facebook’ta avatarların WhatsApp’a geldiğini yazdı. Duyuru, haziran ayında WhatsApp beta takipçisi WABetaInfo tarafından bildirilen aylarca süren bir beta testinin ardından geldi. Bir blog gönderisinde WhatsApp, kullanıcıların kişiselleştirilmiş avatarları profil fotoğrafı olarak kullanabileceklerini veya farklı duygu ve eylemleri yansıtan 36 özel çıkartmadan birini seçebileceklerini belirtti.

WhatsApp’taki avatar çıkartmalarının, Snap’in Bitmoji veya Apple’ın Memoji çıkartmalarına benzediği söylenebilir. Şirket yeni güncellemesini tanıtırken “Avatarınız farklı saç stilleri, yüz özellikleri ve kıyafetlerin milyarlarca kombinasyonundan oluşturulabilen dijital bir versiyonunuzdur “ifadelerini kullandı. WhatsApp ayrıca, kullanıcıların zaman içinde aydınlatma, gölgeleme ve saç stili dokuları dahil olmak üzere stil geliştirmeleri alacağını da ekledi.

Kullanıcılar, kullanıma sunulduktan sonra Ayarlar menüsüne giderek WhatsApp’ta avatarlarını oluşturabilecekler. Mesajlaşma uygulaması ayrıca, bir SSS sayfasında bulunan ayrıntılara göre, kullanıcıların sanal görünümlerini profil fotoğrafı yapmalarına izin vermek için profil fotoğrafı ayarlarında bir “Avatar Kullan” seçeneğine sahip olacak.

2019’da Meta, Facebook ve Messenger’da Bitmoji tarzı 3D avatarları tanıtmıştı. İlk sunum, Avustralya, Yeni Zelanda, Avrupa ve Kanada gibi pazarlarla sınırlıydı ancak sosyal ağ devi daha sonra varlığını 2020’de ABD’ye kadar genişletti. Instagram da ocak ayı sonlarında avatarları aldı.

Ayrıca WhatsApp, bir haber sitesine verdiği demeçte şu anda WhatsApp avatarınızı Instagram veya Facebook’ta kullanamayacağınızı, aynı şekilde Instagram veya Facebook’taki Meta avatarınızı WhatsApp’ta kullanamayacağınızı doğruladı. Bu, WhatsApp’ta bir avatar kullanmak için yalnızca WhatsApp’ta yeni bir avatar oluşturmanız gerektiği anlamına geliyor.

Derleyen: Aylin Aşkın

Aylin Aşkın

Dijital platformlar insanın kişisel ve mental gelişimi için günümüzde pragmatik yaklaşıldığında insanı bir üst seviyesine davet eden bir hal aldı.O İnsanın gelişim üzerine kendisine çizdiği görünmez sınırları dijitalin doğru kullanımı ile aşabileceğine inanıyor.Onun sloganı ise "Dijital ile kendini sınırlarının çok ötesinde bulacaksın."

Bir yanıt yazın