Google’ın Yeni Filtreleri, Arama Sonuçlarını İyileştirecek

Google, kullanıcıların ilgili konuları incelemesini ve keşfetmesini daha da kolaylaşacağını açıkladı. Artık kullanıcılar arama sonuçları sayfasının üst kısmındaki filtrelerin yanı sıra ilgili konuların kaydırılabilir bir listesini göstermeye başlayacak.

Google Arama şu anda arama sonuçlarınızı videolar, haberler, görüntüler veya alışveriş sonuçları arasında hassaslaştırmanıza ve ayırmanıza yardımcı olacak birkaç filtreye sahip. Sürdüğü yeni özellik sayesinde artık daha spesifik konularda aramalar yapmak kullanıcılar için kolaylaşacak.

Örneğin, akşam yemeği fikirleri arıyorsanız, yeni kaydırılabilir listede “sağlıklı” veya “kolay” şeklinde açılır filtrelerin ortaya çıktığını göreceksiniz. Filtrelerden birine dokunursanız, arama sonucunuz otomatik olarak değişecek. Bir aramada hızlı bir şekilde yeni önerileri görmek veya değiştirmek için + sembolü ile değişiklikler yapabilirsiniz.

Her yeni bir konuya dokunulduğunda mevcut konular dinamik olarak değişecek ve size yeni seçenekler sunarak keşfetmenizde yardımcı olacak.

Örneğin, “sağlıklı” filtresine dokunduysanız, daha sonra “vejetaryen” veya “hızlı” seçeneklerinin çıktığını görebilirsiniz. Google, yeni değişikliğin önümüzdeki günlerde ABD’de iOS, Android ve Web’de İngilizce dili kullanan kullanıcılar için yayımlanacağını söyledi.

Google bir blog gönderisinde, “Bir arama yaptığınızda, sistemlerimiz insanların nasıl arama yaptığını ve Web genelinde analiz ettikleri içeriklere bağlı olarak sizin için ilgili konuları otomatik olarak görüntüler. Konular ve filtreler sistemlerimizin otomatik olarak yararlı olarak belirlediği sırayla gösterilmektedir. İstediğiniz bir filtreyi görmüyorsanız satırın sonundaki “Tüm Filtreler” seçeneğini kullanarak daha fazla bilgi bulabilirsiniz.” diye açıkladı.

Derleyen: Tutku Oza Topçu

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir cevap yazın