//

Facebook Dating’ de Yapay Zekâ İle Yaş Tespiti

Meta, Instagram kullanıcılarının yaşını doğrulamak için AI yüz tarama araçlarını kullandı. Şirket, aracı şimdi de Facebook Dating kullanıcıları üzerinde test edeceğini açıkladı.

Facebook, bir AI yüz tarama aracı kullanarak, platformun flört uygulamasını kullanan insanların yaşlarını doğrulama yollarını test ediyor. Meta, bir blog yazısında Facebook Dating’in bir kullanıcının reşit olmadığından şüphelenmesi halinde (flört hizmetini kullanmak için 18 yaşından büyük olmanız gerekir) kullanıcıdan 18 yaşından büyük olduğunu kanıtlamasını isteyeceğini duyurdu.

Böyle bir durumda kullanıcılar, yaşlarını kimliklerinin bir kopyasını göndererek veya Facebook tarafından bir kısmını üçüncü taraf bir şirketle paylaştığı bir selfie videosu yükleyerek kanıtlayabilecekler. Meta, Yoti adlı şirketin, bir kullanıcının yaşını kimliğini tespit etmeden tahmin etmek için yüz hatlarını kullandığını söylüyor.

Meta, yeni yaş doğrulama sistemlerinin çocukların yetişkinlere yönelik özelliklere erişmesini engellemeye yardımcı olacağını söylüyor. Görünüşe göre yetişkinlerin Facebook Dating’de yaşlarını doğrulamaları için herhangi bir gereklilik yok.

Meta, Yoti’yi, doğum tarihlerini 18 yaş ve üstü olacak şekilde değiştirmeye çalışan Instagram kullanıcılarını denetlemek de dahil olmak üzere diğer yaş doğrulama amaçları için kullandı. Yoti, sisteminin genel olarak doğru çalıştığını söylüyor: 13 ila 17 yaşındakileri 23 yaşın altında olarak doğru tanımlama oranını yüzde 99,65 olarak açıkladı. Meta, yaş doğrulamasının yüz binlerce kişiyi uygulamanın yaşa uygun sürümlerine ayırdığını ve Instagram tarafından yaşlarını doğrulamaları için yönlendirilen kullanıcıların yüzde 81’inin Yoti’nin selfie seçeneğini kullanmayı tercih ettiğini belirtti.

Ne var ki sistem tüm insanlar için aynı derecede doğru değil. Yoti verilerinin kadın yüzleri ve daha koyu tenli insanlar için başarısız olduğu görülüyor. Araştırmacılar, yüz tanıma ve analiz yazılımlarının yaş, ırk ve cinsiyet çizgileri boyunca insanlar için nasıl farklı performans gösterdiğine dair endişelerini dile getirdiler.

Derleyen: Aylin Aşkın

Aylin Aşkın

Dijital platformlar insanın kişisel ve mental gelişimi için günümüzde pragmatik yaklaşıldığında insanı bir üst seviyesine davet eden bir hal aldı.O İnsanın gelişim üzerine kendisine çizdiği görünmez sınırları dijitalin doğru kullanımı ile aşabileceğine inanıyor.Onun sloganı ise "Dijital ile kendini sınırlarının çok ötesinde bulacaksın."

Bir yanıt yazın