/

YouTube Duyurdu: Güncellenmiş Para Kazanma Kılavuzu ve Yeni Analiz Araçları

YouTube, mobil uygulamada hangi içeriğin para kazanmaya uygun olduğunu belirten “Reklamveren Dostu Yönergeler’inde” bir güncelleme yaptığını duyurdu.

İçerik oluşturucuları, YouTube’un bu konudaki düzenlemeleri ve yaklaşımlarındaki değişikliklerden duydukları hayal kırıklığını sık sık dile getiriyor çünkü bir video kurallara aykırı düştüğünde para kazanma fırsatlarından hemen mahrum kalabiliyorlar.

Yönergeler esas olarak yasa dışı ve rahatsız edici içeriği kapsıyor ancak belirli değişiklikler açısından YouTube şu öğeleri güncelliyor:

Yetişkinlere Uygun İçerik: Yetişkinlere uygun bağlantılar, kötü dil kullanımı ve yetişkinlere uygun materyaller içeren videoların küçük resimleri (thumbnail’leri) para kazanmaya uygun olmayacak.

Şiddet: Cesetleri gösteren içerikler, gerçek insanlara yönelik şiddet ve ölüm ima eden videolar para kazanmaya uygun olmayacak. Ayrıca ‘kasıtlı olarak şok eden ve iğrendiren’ içerikler de bunun kapsamında olacak.

Zararlı veya Tehlikeli Eylemler: Reşit olmayanların katılımcı veya kurban olarak yer aldığı tehlikeli eylemler veya gösteriler reklam geliri elde etmeye uygun olmayabilir. Bu, tehlikeli çevrim içi yarışmalara katılmanın bir sonucu olarak çocuk ölümlerindeki artış göz önüne alındığında, önemli bir odak noktası.

Uygunsuz Dil: YouTube tüm küfür çeşitlerinin eşit şekilde ele alınacağını ve şiddet düzeylerine göre farklılaştırılmayacağını söylüyor. Ancak YouTube artık ‘cehennem (hell)’ ve ‘lanet (damn)’ gibi kelimeleri küfür olarak ele almadığını belirtiyor. Bu biraz garip olsa da: ‘İçerikte ilk 8 saniyeden sonra küfür kullanılırsa içerik reklam geliri elde edebilir. Ancak içeriğin ilk 8 saniyesinde küfür kullanılırsa para kazanılamaz.’

Uyuşturucuyla İlgili İçerik: Yasa dışı uyuşturucuların gösterilmesi ve tartışılmasıyla ilgili mevcut kurallara ek olarak, artık oyun içeriğinde uyuşturucu kullanımı ve/veya uyuşturucudan bahsedilmesi de para kazanmayı ortadan kaldıracak.

Dürüst Olmayan Davranışların Etkinleştirilmesi: Bu, insanların mağaza çalışanlarının kimliğine büründüğü, artmakta olan şaka videolarının üstesinden gelmek için tasarlanmış yeni bir yönerge. YouTube, mülk sahibinin izni olmadan perakende mağaza çalışanı gibi davranmanın artık kötülüğü tetikleyeceğini söylüyor.

Görüldüğü üzere, YouTube’un yönergeleri, değişen içerik oluşturucu davranışları ve etkinlikleriyle uyumlu olarak gelişiyor. Yeni yönergeler bazı içerik oluşturucuları için endişe yaratabilir.

Başka bir tarafta YouTube, masaüstü sürümünde bulunmayan ek özellikleri içerecek olan Studio mobil uygulamasında Research in Analytics’in mobil sürümünü kullanıma sunacağını duyurdu.

“Bu mobil sürüme erken erişimi olan içerik oluşturucuları, YouTube’da en çok yapılan aramalar, içerik aralıkları ve kitlelerinin ilgi alanlarına göre konulara ilişkin izleme etkinliği gibi analizleri görecek. Başlangıç olarak analizler ABD merkezli izleyicilerin etkinlikleriyle sınırlı olacak.”

Derleyen: Beyza Keleş

Beyza Keleş

Kendini geliştirmeyi, araştırmayı, yeni yerler keşfetmeyi ve keşfettiği yerlerin renkli dünyasında dolaşmayı seven biri. Beyza teknoloji ile iç içe geçmiş bir dünyaya kendince ayak uydurur. Ayak uydurmaya çalışırken de kendisine bir şeyler katar. Dijitaliyidir için Beyza'nın sloganı " dijital özgürleşebildiği sürece iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın