//

Çin TikTok’u Casusluk Amacıyla mı Kullanılıyor? FBI Direktörü Uyarıda Bulundu

Cuma günü FBI Direktörü Chris Wray, TikTok hakkında ulusal güvenlik endişeleri olduğunu söyledi.

FBI direktörü Chris Wray, Çin’e ait sosyal medya uygulamasının casusluk operasyonları için kullanılabileceği konusunda uyarıda bulunarak TikTok ile ilgili ulusal güvenlik endişelerini dile getirdi.

Kısa biçimli bir video uygulaması olan TikTok, dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri. 154 ülkeye yayılmış 1 milyar aktif kullanıcısı ve ABD’de tahmini 80 milyon aktif aylık kullanıcısı var.

Wray, Michigan Üniversitesi Gerald R. Ford Kamu Politikası Okulu’ndaki bir etkinlik sırasında bir izleyici kitlesine, Çin’in TikTok’un öneri algoritmasını kontrol etme yeteneğine sahip olduğu konusunda endişeleri olduğunu söyledi.

Wray, algoritma önerilerinin Çin’in “içeriği manipüle etmesine ve isterlerse onu etkileme operasyonları için kullanmasına” olanak tanıdığını ve Çin’in geleneksel casusluk operasyonları için kullanıcı verilerini toplayabileceğini de sözlerine ekledi.

Ağustos 2020’de eski ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’a ABD’li bir alıcı bulması için bir son tarih belirledi. ByteDance’in 45 günlük süre içinde satmaması durumunda TikTok’un ABD’de faaliyet göstermesini etkili bir şekilde yasaklayacak yönetici emirleri yayımladı.

Haziran 2021’de Başkan Joe Biden, Trump’ın yönetim yasağını kaldıran bir yürütme emri imzaladı. Yürütme emri, Ticaret Sekreteri Gina Raimondo’yu yabancı rakiplerle bağlantılı uygulamaları araştırmaya çağırdı.

Şimdi, kurumlar arası bir organ olan Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Yatırım Komitesi, TikTok’un ABD’de faaliyet göstermeye devam etmesine izin verecek bir teklifi değerlendiriyor. Teklif, TikTok’un ABD kullanıcı trafiğini, algoritma önerilerini denetleyecek olan Teksas merkezli bir teknoloji şirketi olan Oracle üzerinden yönlendirmesini öngörüyor.

TikTok, haziran ayında Amerikalı kullanıcıların verilerini Oracle’a ait ABD merkezli sunucular aracılığıyla yönlendirmeye başladı. Ancak ABD kullanıcılarının verilerine hala Çin’den tekrar tekrar erişildiğini bildirdi.

Wray, cuma günü ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi’ne başvurdu. “Bu endişeleri yeterince giderebilecek bir şey olup olmadığı, kurumlar arası tartışmaların bir ürünüdür.” dedi.

Wray’in yorumlarına yanıt olarak bir TikTok sözcüsü şunları söyledi:

“Direktör Wray’in daha önce söylediği gibi, FBI’ın katkısı ABD Hükümeti ile devam eden müzakerelerimizin bir parçası olarak değerlendiriliyor. Bu gizli görüşmelerin ayrıntıları hakkında yorum yapamasak da ABD’nin tüm makul ulusal güvenlik endişelerini tam olarak tatmin etme yolunda olduğumuzdan ve bu çözümleri uygulama yönünde şimdiden önemli adımlar attığımızdan eminiz.”

Derleyen: Dilan Sağlam

Dilan Sağlam

Sosyal medyayla haşır neşir, farklı kültürleri, gezmeyi ve sürekli öğrenmeyi seven biri. Yolda kendini bulmayı umut eden ve yolunu çiçeklerle süslemeyi hayat gayesi edinmiş durumda. Dijital araştırıp, öğrenilince daha da iyidir.

Bir yanıt yazın