///

Twitter’da Nazi Dalgası

Twitter yeni Nazi yuvası olmakla itham ediliyor. Kanye West, Davut Yıldızı ile üst üste bindirilmiş bir gamalı haç tweetlediği için perşembe gecesi Twitter’dan atılmıştı. Bunu takiben Nazi savunucusu Andrew Anglin Twitter’da görüldü.

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, perşembe gecesi Kanye West’in Davut yıldızı paylaşımının ardından olaya kişisel olarak müdahale etti. Musk, West’in davranışına tepki gösteren bir tweete yanıt olarak “Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım” diye tweet attı. “Buna rağmen, şiddete teşvik karşıtı kuralımızı bir kez daha ihlal etti. Hesap askıya alınacaktır.”

West, uzaklaştırılmasından saatler önce InfoWars’da Alex Jones ile yaptığı bir röportajda antisemitik bulunan inançlarını açıkça dile getirmişti. West, bu programa yüzünü tam kapatan bir maske takarak çıktı. Programda Hitler’in iyi yanlarının olduğunu iddia etti ve insanların sürekli Nazilere “diss atmayı” bırakması gerektiğini söyledi. Gözle görülür bir şekilde rahatsız olan Jones ona geri adım atma şansı verse de West sözlerini geri almadı.

Nazilerle ilgili hashtag’ler Twitter’da trend olurken Neonazi Andrew Anglin de sitede yeniden ortaya çıktı ve yeni bir kullanıcı adıyla, 2015’te yasaklanan hesabıyla ilişkili tweet attı. Beyazların üstünlüğünü savunan The Daily Stormer adlı internet sitesinin kurucusu ve metin yazarı Anglin, Musk’a verdiği yanıtta Twitter’ın yeni kurallarını sorguladı: Ye, içinde gamalı haç olan bir Davut Yıldızı tweet’i attığı için 12 saat uzaklaştırma cezası aldı… Kurallar ne olursa olsun insanlar bunlara uyacaktır. Sadece kuralların ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Anglin, The Daily Stormer’a web hosting, DDoS koruması ve diğer hizmetleri sağlayan şirketlerin 2017’de hizmetlerini kesmesiyle internetin genelinden uzaklaştırılmıştı. Adını bir Nazi gazetesinden alan siteye yönelik bu baskı, Charlottesville’deki Unite the Right mitinginin ardından gelmişti. Anglin, kendisinin katılmadığı ancak yazdığı metin okunan mitingde kendisinin ve destekçilerinin yakında “mezar kazacakları” uyarısında bulunmuş ve “beyaz ırkın düşmanlarına” ölüm çağrısı yapmıştı.

Twitter’ın Musk öncesi nefret içeren davranışlara karşı kuralları hala yürürlükte. Ancak şirketin yeni sahibi son zamanlarda bu kuralları uyguluyor gibi görünmüyor. Geçtiğimiz hafta Musk, takipçileri arasında bir Twitter anketi düzenledi ve ardından “yasaları çiğnemeyen ya da korkunç spam yapmayan” tüm hesaplar için “af” ilan etmişti. Bu karar, Twitter’ın nefret içerikli davranış olarak nitelendirdiği davranışlarda bulunup engellenen binlerce hesabın platforma geri gelmesi demek.

Musk’ın içerik moderasyonuna yönelik tek kişilik yaklaşımının Twitter büyüklüğündeki bir sitede etkili olması pek olası değil. Tesla ve SpaceX CEO’su, geçen ay şirketin başına geçtiğinde Twitter’ın moderasyon ekiplerini azaltmış, Twitter’ın son yıllardaki en büyük kararlarının çoğunda şirketi yönlendiren Küresel Güven ve Güvenlik Başkanı Yoel Roth, ayrılık sonrası verdiği ilk röportajda, “Sınırlarımdan biri, Twitter’ın kurallardan ziyade diktatörce fermanlarla yönetilmeye başlamasıydı… Artık benim görevimde olmama, yaptığım işi yapmama gerek yok.” demişti.

Musk, platformun kurallarını belirlemek için şimdilik Twitter anketlerine güveniyor. ADL’in araştırmasına göre, beyaz ırkın üstünlüğünü savunanlar ve diğer aşırı gruplar bu fırsatı fark etti ve destekçilerini Musk’ın Telegram’daki “af” anketinde oy kullanmaya teşvik etti.

Binlerce takipçisi olan bir Telegram kanalı, Twitter’a geri dönmeyi planlayan üyelerini uyardı: “Bariz hakaretlerden kaçının, işlerini kolaylaştırmayın.”

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın