//

Genshin Impact Avukatları Oyunun En Büyük Sızdırıcısının Peşine Düşüyor

Genshin Impact yayıncısı Cognosphere, oyunun Batı topluluğundaki en üretken sızdırıcısı Ubatcha adlı bir kullanıcının kişisel bilgilerini isteyen mahkeme celbini Discord’a gönderdi.

Yakın zamanda hazırlanan bir mahkeme celbi ve DMCA yayından kaldırma bildirimi özellikle Ubatcha’yı ve faaliyet gösterdiği Wangsheng Funeral Parlor Discord sunucusunu hedef alıyor. Cognosphere’i temsil eden avukatlar, Ubatcha tarafından WFP’de yayımlanan içeriğin Genshin Impact ile ilgili olarak “Cognosphere’in telif hakkı yasası kapsamındaki münhasır haklarını ihlal ettiğini” iddia ediyor.

Ekteki DMCA’de “[Genshin Impact]’e ait resimler, sanat eserleri, ekran görüntüleri ve diğer içerikler” belirtiliyor ve Ubatcha’nın Temmuz 2022’ye kadar uzanan Discord gönderilerinin ekran görüntüleri yer alıyor.

Cognosphere muhtemelen Ubatcha’nın kişisel bilgilerini sadece merhaba demek için istemiyor. Mahkeme celbinde “bu bilgilerin yalnızca Cognosphere’in haklarını korumak amacıyla kullanılacağı” belirtiliyor ve bunu takip edebilecek yasal işlemleri görmek için satır aralarını çok fazla okumanıza gerek yok. Ubatcha’ya yarın bir dava tebliğ edilmeyebilir, ancak Cognosphere’in onun peşinde olduğu açık.

Genshin Impact yaratıcılarının bilgi sızdıranların peşine düşmesi bir ilk değil. Genshin Impact’in Inazuma hikâye bölümündeki Vision Hunt Decree’den esinlenen bir topluluk terimi olan ‘Leaker Hunt Decree’, büyük güncelleme 1.5’ın patlamasından bu yana popülerliğini koruyor.

Geçtiğimiz ay, Genshin Impact Leaks subreddit moderatörleri, doğrudan Hoyoverse sunucularından alındığı iddia edilen geniş kapsamlı, neredeyse benzeri görülmemiş bir sızıntının hemen ardından kanalın DMCA bildirimleri aldığını doğruladı. Ubatcha attığı bir tweette “Verilerin hangi yöntemlerle elde edildiğini tasvip etmiyorum ve orijinal verilerin elde edilmesinde ya da dağıtılmasında yer almadım” dedi.

Bu mahkeme celbi oldukça önemli çünkü Ubatcha, oyunun Batı topluluğu için bilgi sızdıran kişi ve Wangsheng Funeral Parlor da yayım öncesi detaylar için başvurulacak bir kaynak. Her ikisi de 330.000’den fazla üyesi olan oyunun ana sızıntı subredditinin merkezinde yer alıyor.

Ubatcha’nın yalnızca Twitter’da 465.000’den fazla takipçisi; Wangsheng Funeral Parlor sunucusunun 270.000’den fazla üyesi bulunmakta. Sayısız veri madencisi ve beta testçisi de Genshin Honey ve Project Ambr gibi siteleri besleyen Genshin Impact sızıntılarına katkıda bulunuyor ancak Ubatcha genellikle büyük sızıntıları ilk paylaşan, derleyen ve/veya doğrulayan kişi oluyor. Resmî olarak açıklanmadan önce gelecekteki Genshin Impact güncellemeleri hakkında bilgi edinmek isteyen oyuncular arasında oldukça güvenilir ve tanınmış bir konumda.

Ubatcha, orada burada birkaç gönderiyi silmek ve ara sıra bazı sosyal medyalarda karanlıkta kalmak dışında bir sızdırıcı olarak rolünü gizlemeye çalışmıyor. Kendisini Genshin Impact ile de sınırlamıyor ve henüz çıkmamış bir oyun olan Hoyoverse’nin Honkai Star Rail’i için de sızıntılar paylaştı. Wangsheng Funeral Parlor Discord sunucusunda ise doğrudan “sızıntı” olarak etiketlenmiş birkaç kanal ve yönetici rolü var.

Daha dün Ubatcha, ilk olarak WFP’de yayınlanan iki yayınlanmamış Genshin karakteri Scaramouche ve Faruzan için rehberler paylaştı. Bu mahkeme celbi ve DMCA’nin Ubatcha ve Wangsheng Funeral Parlor Discord sunucusunun ileriye dönük sızıntılarını nasıl etkileyeceğini göreceğiz.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın