/

DALL-E, Dali Müzesinde Rüyalar Hakkındaki Yeni Serginin Yıldızı

Bu yıl yapay zekâ DALL-E, sadece yazılı bir komutla saniyeler içinde fantastik görüntüler yaratma becerisiyle dünyayı kasıp kavurdu. Adı eksantrik İspanyol ressamdan esinlenerek konulan DALL-E’nin St. Petersburg, Florida’daki Dalí Müzesi’nde kurumsal olarak ilk kez görücüye çıkarak yılı kapatacak gibi görünüyor.

“The Shape of Dreams”, başta Dalí ve arkadaşları Sürrealistler olmak üzere sanatçıları uzun zamandır büyüleyen bir konuyu keşfe çıkıyor. Sergilenen resimler; rüyaların, Lodovico Carracci ve Luca Giordano gibi İtalyan Barok sanatçılardan Max Beckmann, Paul Delvaux ve Frida Kahlo gibi 20. yüzyıl figürlerine kadar yaklaşık 500 yıldır ressamlara nasıl ilham verdiğinin izini sürüyor.

DALL-E’nin gösterideki rolüyse ziyaretçilerin kendi rüyalarından esinlenen görüntüler oluşturmalarına olanak tanıyan özel bir interaktif yapay zekâ deneyimi olan “Dream Tapestry”.

Florida’daki Dalí Müzesi’nde “Dream Tapestry” interaktif yapay zekâ deneyimi için kişisel rüya manzaraları üreten ziyaretçiler. Görsel: Dalí Müzesi.

Direktör Hank Hine, “Salvador Dalí’nin bilim ve teknolojiye olan ilgisini müze deneyiminde devrim yaratmak için kullanıyoruz. Dalí, resimlerini yapmak için rüyalarından uyanma ve ardından zihninden geçenleri çizme yöntemini icat etti. Biz de insanların rüyalarına bu şekilde doğrudan erişmelerini nasıl sağlayabileceğimizi merak ettik.” diye konuştu.

Ziyaretçiler, gördükleri bir rüyayı anlatmaya teşvik ediliyor ve bu rüya orijinal, foto-gerçekçi bir sanat eseri yaratmak için yazılı girdi olarak kullanılıyor. Ortaya çıkan çeşitli rüya imgeleri daha sonra 12 metrelik bir perde üzerinde bir araya getirilerek kolektif bir goblen oluşturuluyor.

Özellikle her bir goblen, rüyalarını aynı sanatsal tarzda yaratan altı sergi ziyaretçisinin gece vizyonlarını bir araya getiriyor. Bugüne kadar yapılan tüm goblenler Dalí Müzesi’nin web sitesinde görülebilir.

“Dream Tapestry”, Goodby Silverstein & Partners reklam ajansı, Minds over Matter ve Elon Musk tarafından kurulan ve DALL-E’yi geliştirip piyasaya süren araştırma şirketi OpenAI ile iş birliği içinde geliştirildi.

OpenAI’den Natalie Summers, “Bu bir müzedeki ilk DALL-E özellikli sergi ve bu konuda çok heyecanlıyız çünkü DALL-E’nin her türden insanın yaratıcılığını gerçekten nasıl geliştirebileceğinin bir başlangıcı olacak.” dedi.

DALL-E ayrıca geçtiğimiz günlerde San Francisco’daki Bitforms Gallery’de düzenlenen “Artificial Imagination” sergisine yapay zekâ tarafından üretilen eserlerin dahil edilmesiyle ilk kez bir galeride sergilenmişti.

“The Shape of Dreams” 30 Nisan 2023 tarihine kadar seyredilebilir. “Dream Tapestry” için şimdiye kadar üretilen işleri aşağıda görebilirsiniz:

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın