Netflix, Değerlendirme için Daha Çok Abonesine İçeriklerini Önceden İzletecek!

İçerik, akış hizmetleri için her şeydir. Wall Street Journal’ın belirttiğine göre Netflix’in yayın öncesi gösterim programı yakında on binlerce aboneyi yeni filmleri ve dizileri ön izlemeye ve geri bildirimde bulunmaya davet edecek.

Netflix, Wall Street Journal’ın raporu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Wall Street Journal, büyük Hollywood stüdyolarının yeni filmler için test gösterimlerine sahip olduğu gibi Netflix’in de “Netflix Preview Club” çatısı altında yapımlarını platformdaki yerini almadan önce inceleyen 2.000’den fazla ön izleyiciye sahip. Eğer raporun doğru olduğu düşünülürse, programın katılımcı sayısının 2023’ün başlarında %400 artacağı bildiriliyor.

Variety’nin daha önce bildirdiği üzere program Mayıs 2021’den beri var. Netflix, abone geri bildirim panellerini yalnızca ABD’de yürüttüğünü doğruladı.

Programda yer aldığını iddia eden Reddit kullanıcılarına göre Netflix Preview Club sadece davetlilere özel hizmet veriyor. Abonelerin filmi izlemeden önce bir Gizlilik Sözleşmesi imzalamaları ve ardından bir kişinin yazdığı bir dizi anket sorusunu yanıtlamaları gerekiyor. “Özel bir Netflix hesabı alıyorsunuz ve orada izlemeniz için bir film olduğunda e-posta gönderiyorlar.” diyen Reddit kullanıcısı sözlerine şunları da ekledi: “genellikle bir hafta içinde izlemeniz ve incelemeniz gerekiyor.”

Amazon ve Hulu’nun da benzer programları var. Bunlar: “Amazon Preview” programı ve abonelerin içerikle ilgili geri bildirimde bulunduğu “Hulu Brain Trust”.

WSJ, “Don’ Look Up” filminin Netflix Ön İzleme Kulübü için çok ciddi olduğuna dikkat çekiyor. İçerik oluşturucular bu geri bildirimleri dikkate alıp film yayınlanmadan önce daha fazla mizah eklemesinde bulunduklarını aktarıyor. “Don’t Look Up”, eleştirmenler tarafından kötü bir şekilde değerlendirilmesine ve Rotten Tomatoes’da %56 Tomatometer puanına ve %78 izleyici puanına sahip olmasına rağmen dört Oscar adaylığı elde etti ve haftalık 152,29 milyon izlenme saati ile bir Netflix rekoru kırdı.

Netflix gelecek yıl içerik için 17 milyar dolar harcamayı planlıyor. Bu nedenle yatırım yapacağı şeyi iyi değerlendirmeli.

Netflix, 2022’nin üçüncü çeyreğinde toplamda 223 milyon küresel aboneye ulaştı. Bu nedenle, ön izleme programını genişletmek başarılı olursa, içeriği abone tabanına oranla daha da büyütebilir.

Netflix, “Stranger Things”, “Bridgerton”, “Squid Game” ve Tim Burton’ın en yeni dizisi “Wednesday” gibi 340 milyon saat izlenme sayısına ulaşarak başarıya ulaştı. Ancak hiç şüphesiz Netflix’in boşlukları doldurmak için bundan daha fazlasına ihtiyacı var. Programın, yayımcıya izleyicilerin ne istediği konusunda daha iyi bir fikir vermesine yardımcı olacağı bekleniyor.

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın