///

TikTok’taki Ruh Sağlığı Önerileri Ne Kadar Doğru?

TikTok’un yükselişi, uygulamanın artık özellikle genç kullanıcılar arasında çeşitli amaçlar için arama motoru olarak kullanılması onun bir eğlence platformundan daha fazlası haline geldiğini gösteriyor.

Bu kullanımlardan biri, ruh sağlığı ve potansiyel ruh sağlığı koşullarına ilişkin benzer zorluklarla karşılaşan diğer kullanıcılardan tavsiye ve yardım alarak kullanıcılar arasında bağlantı kurmaya yardımcı olan TikTok trendleri ile içgörü toplamak.

Bilgilerin çoğu güvenilirlıiği olmayan kaynaklardan gelmeseydi bu çok faydalı olabilirdi. Bu durum yanlış teşhis, yanlış anlama ve hatta insanların algılanan bir durum için yanlış ilaçlar almasına yol açabiliyor.

Bununla ilgili daha fazla fikir edinmek için PlushCare ekibi kısa süre önce #mentalhealthtips ve #mentalhealthadvice hashtaglerini içeren 500 TikTok videosunu tıbbi eğitim almış profesyonellerle analiz etti ve ardından doğruluk ve potansiyel risk için önerileri ve tavsiyeleri değerlendirdi.

Araştırma şunu gösterdi:

  • TikTok’taki akıl sağlığı tavsiyelerinin %83,7’si yanıltıcıyken, videoların %14,2’si potansiyel olarak zarar verebilecek içerik barındırıyor.
  • Platformda danışmanlık yapanların yalnızca %9’u ilgili alanda nitelik sahibi.
  • Tavsiyelerin %54’ü doğru bilgiler içerirken, videoların %31’i yanlış bilgiler içeriyordu.

Araştırma, bazı faydalar olsa da potansiyel riskleri de dikkate almanın ve kullanıcıların uygulamada gördükleri her şeyi mutlak bir gerçek olarak algılamamalarını sağlamanın faydalı olduğunu ortaya koydu.

Akıl Sağlığının Arkasındaki TikTok İstatistikleri

Bugün, yaklaşık bir milyar insan ruh sağlığı sorunuyla yaşıyor. Oysa dünya çapında nispeten az sayıda insan kaliteli ruh sağlığı hizmetlerine erişebiliyor. Amerika’da insanlar terapi seansı başına 100-200 Dolar’a kadar ödeme yapıyorlar.

Ancak analizde, TikTok’taki ruh sağlığı tavsiyelerinin %83,7’sinin yanıltıcı olduğunu ortaya koyuyor. Aynı zamanda, videoların %14,2’si potansiyel olarak zarar verebilecek içerik barındırıyor.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Bipolar Bozukluk ve Depresyon Üzerine Olan TikTok Videoları Büyük Oranda Yanıltıcı

PlushCare’deki sağlık uzmanları, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD) içeriğinin %100’ünün yanıltıcı bilgi içerdiğini belirtti.

Verilere göre TikTok’taki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD) videoları şu anda 17 milyardan fazla görüntülendi.

Ayrıca bipolar bozukluğu (videoların %94,1’i) ve depresyonu (videoların %90,3’ü) kapsayan içeriğin de oldukça yanıltıcı olduğu ortaya çıktı.

TikTok’ta Verilen Ruh Sağlığı Önerilerinin %31’i Yanlış

TikTok’taki ruh sağlığı tavsiyelerinin bilimsel doğruluğunu belirlemek için ortalama 15 yıllık deneyime sahip ve her biri ABD’nin en iyi 50 tıp fakültesinden birinde eğitim almış kurul onaylı doktorların, #mentalhealthtips ve #mentalhealthadvice hashtaglerini kullanarak 500 TikTok videosunun üzerinde yaptıkları analiz sonuçlarına göre videolarda sunulan ruh sağlığı önerilerinin %31’i yanlış.

Varılan sonuca göreyse tavsiyelerin %54’ü doğru bilgi içermekte. Bu, hem lisanslı profesyonellerden hem de içerik oluşturuculardan gelen içeriği kapsıyor. Analiz aynı zamanda videoların %31’inin yanlış bilgi içerdiğini ve videoların %14,2’sinin takip edilmesinin bazı insanlara zarar verecek potansiyeli sahip tavsiyeler içerdiğini ortaya koydu.

TikTok’ta Verilen En Az Doğru Tavsiye Travma ile İlgili

Hayatlarını akıl sağlığı koşullarını anlamak için eğitim alarak geçirenler için bile doğru tanı koymak ve insanların semptomlarını yönetmelerine yardımcı olacak doğru çözümler önermek zor olabilir.

Uzman analizi, genel ruh sağlığı ve esenlik tavsiyesinin %59,2 oranında doğru olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, ADHD ile ilgili tavsiyeler tüm durumlar arasında en doğru olanı.

Borderline Kişilik Bozukluğu, Depresyon ve Anksiyete Bozukluğu ile ilgili tüm tavsiyelerin %50’si doğru. Yanlış tavsiye yüzdesi sırasıyla %35,7, %40 ve %36,1.

TikTok’ta verilen en az doğru tavsiye travma üzerine. Verilen tavsiyelerin %58,3’ü yanlış ve bu, tüm koşullar arasında en yükseği. Belki de bunun nedeni, travmanın farklı türleri ve nedenleri olması ve semptomların kişiye göre değişmesidir. Travma sorunlarına yönelik tavsiyelerin yalnızca %33,3’ü doğruydu.

TikTok İçerik Üreticilerinin Sadece %9’u Ruh Sağlığı ile İlgili Bir Niteliğe Sahip

TikTok’ta ruh sağlığı içeriğine olan talep, yeni bir sosyal medya içerik üreticisi türünün ortaya çıkmasına neden oldu: Ruh sağlığı içerik üreticisi.

Analiz, platformda danışmanlık yapan TikTok kullanıcılarının yalnızca %9’unun ilgili niteliklere sahip olduğunu, geri kalan %91’inin ise zorluklarla karşılaşanları desteklemek için tıbbî eğitimden yoksun olduğunu ortaya çıkardı. Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre, ABD’de 557.000’den fazla ruh sağlığı pratisyeni var.

Videoların Yalnızca %1’i Ruh Sağlığı Nitelikleriyle İlgili Bir Sorumluluk Beyanı İçeriyor

#mentalhealthtips ve #mentalhealthadvice hashtagleri kullanılarak yapılan 500 videonun analizinden, videoların yalnızca %1’inde bir sorumluluk beyanı yer aldı, bu da videoların %99’unun nitelik veya tıbbi deneyim eksikliğinden bahsetmediği anlamına geliyor. Ayrıca videoların hiçbiri izleyicileri durumları için profesyonel destek almaya teşvik etmiyor.

Bir yanıt yazın