/

Kayıp Milyarder Jack Ma, Japonya’da Ortaya Çıktı!

Çin merkezli e-ticaret şirketi Alibaba’nın kurucu ortağı Jack Ma, Çin Halk Cumhuriyeti hükûmeti ile yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle 2020 yılında sırra kadem basmıştı. Ma’nın altı aydır Japonya’da yaşadığı ortaya çıktı.  

Jack Ma, Çin’in en zengin girişimcilerinden biriydi ta ki Çin’in mali düzenleme sistemini eleştiren bir konuşma yapana kadar. Çin’in katı mali mevzuatını ve hükûmetin ülkede daha iyi gelir dağılımını sağlamayı amaçladığı “Ortak Refah” girişimini eleştiren Ma’nın şirketi, bir suç duyurusunun hedefi oldu. Bu nedenle milyarder, kamuoyu önüne çıkmaktan ve dikkatleri üzerine çekmekten kaçınarak daha özel bir profil çizmeye karar verdi. Gözlerden kaybolması ile hakkında çok sayıda teori ortaya atıldı ve bunlardan bazıları, onun Çin Halk Cumhuriyeti hükûmeti tarafından öldürüldüğü yönündeydi.

Financial Times’ın haberine göre Jack Ma, altı aydır Japonya’nın başkenti Tokyo’da yaşıyor. Japon toplumunda düşük bir profil çizen milyarder, çoğunlukla özel kulüplerde sosyalleşip ailesiyle birlikte kaplıcaları ve kayak merkezlerini ziyaret ediyor.

Ma, 2019 itibarıyla Alibaba’nın CEO’su olarak görev yapmıyor ancak kurucusu olduğu Jack Ma Vakfı’nın yönetim kurulu başkanlığını sürdürüyor. Yönetici, daha önce de temmuz ayında Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezini ziyaret ederken görüntülenmişti. Paylaşılan haberde ayrıca Ma’nın ABD ve İsrail’e düzenli olarak seyahat ettiği de belirtildi.

Bir yanıt yazın