///

Çin’de Yasak Olmasına Rağmen Twitter İndirmeleri Protestolar Nedeniyle Aniden Arttı

Son birkaç gün içinde, Çin’in sıkı Covid kısıtlamalarına karşı ülke çapında patlak veren protestolar nedeniyle Çin’de Twitter’ın indirme sayısı ülke hükümeti tarafından engellenmesine rağmen artış gösterdi.

Uygulama analizi firması SensorTower’a göre Twitter, 29 Kasım’da Çin’deki tüm ücretsiz iOS uygulamaları arasında bir hafta önceki 150. sırasından 9. sıraya yükseldi. Bunun sebebi ise, geçen hafta sonundan bu yana Çin’in büyük şehirlerini ve üniversitelerini kasıp kavuran protestolarla ilgili haberlerin yetkililer tarafından yakından izlenerek Çin’in yerel sosyal medyasında sansürlenerek susturulması. Bunun sonucunda insanlar bilgi yaymak ve gösteriler düzenlemek için Twitter ve Telegram gibi yabancı alternatiflere akın ediyor.

Uygulama, uzun süredir Çin’in “Sanal Çin Seddi” olarak da bilinen “Büyük Güvenlik Duvarı” tarafından ülkede engellenmesine rağmen Çin’deki Twitter indirmelerindeki ani artış merak uyandırıyor. Çin halkı, uygulamayı ancak bir sansür atlatma aracı veya sanal bir özel ağ (VPN) yardımı ile indirebiliyor.

App Store’daki Çin’in Twitter sıralaması / SensorTower

Çin merkezli kullanıcılar, “Büyük Güvenlik Duvarı”nı aşıp Twitter’a girdiklerinde bile, ihtiyaç duydukları bilgileri bulmakta zorlanıyorlar. Bot hesaplar, Çin şehirlerine yönelik müstehcen videolar, müstehcen reklamlar ve kumar bağlantılarıyla Twitter’ı kirletiyor ve şehirle ilgili protesto haberlerine ulaşmayı zorlaştırıyor. Üstelik Elon Musk’ın kısa süre önce Twitter’da propaganda ve yanlış bilgilendirmeyle mücadeleden sorumlu ekibi görevden alması da denetimsizliğin önünü açıyor.

Devlet tarafından yönlendirildiği düşünülen bu bot etkinliğindeki artış göz önüne alındığında, yeni uygulama yüklemelerinin kaçının gerçek kullanıcılara ait olduğunu bilmek zor.

Çinli yetkililer sansür aşma araçlarına ve VPN’lere baskı yapmaya devam ederken, Çin’de Twitter ve diğer Batılı internet platformlarına erişim giderek daha zor hale geliyor. Devlet izni olmayan tüm VPN sağlayıcıları yasa dışı sayılıyor.

Ekim ayında, yaygın olarak kullanılan bir VPN hizmeti ülkede engellendi. Özellikle bu protesto dalgasından sonra yetkililerin VPN araçları üzerindeki kontrolü daha da sıkılaştırması sürpriz olmayacak.

Derleyen: Ömer Kağan Selen

Ömer Kağan Selen

'Dijital dünya' ile 'gerçek dünya' kavramlarının aynı anlamı ifade edeceği günler uzak değil. Henüz temelleri atılmış bu yeni dünyanın bir parçası değil bir yaratıcısı olmak için çalışan bir yazılım geliştiricisi. Her insanın önce kendi sonra çevresi için çalışmasını hayatın esas amaçları olarak gören biri.
Kağan'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, gelişim için kullanıldıkça iyidir." oldu.

Bir yanıt yazın